Klasik Teknik Analiz Yöntemi

Klasik teknik analiz Dow Teorisi ile gelişmiştir. Charles Dow 1851-1902 yılları arasında yaşamış , finans dünyasına çok önemli katkılar yapmış ve adını alan bu teoriyi geliştirmiştir. Dow Jones endeksi ve hesaplanması da Charles Dow ile başlamıştır.

Charles Dow ‘un geliştirdiği Dow Teorisi’ne göre; piyasa trendler halinde ve belli kalıplar halinde hareket etmektedir. Charles Dow piyasa’nın 3 temel yapıda ilerlediğini ifade etmiştir.

Bunlar;

  • Uzun vadeli trend (1 yıl veya daha uzun
  • Orta vadeli trend (1-3 ay arasında)
  • Kısa vadeli trend (1 gün ile 3 hafta arasında)

Kısa vadeli trendler ana trend ile aynı yönde veya zıt yönde hareket ederler.

Klasik Teknik Analiz Yöntemi

Yükselen Trend (boğa piyasası)

Teoriye göre endeksler her haber ve bilgiyi barındırır ve trendlerin de 3 aşaması vardır;

1- Pozitif piyasa beklentisiyle alıma geçen azınlığın başlattığı hareket. Bu aşamada karamsarlık da gözlenir.
2- İşlerin iyiye gittiği, haberlerin pozitif olduğu ve artık herkesin trende inanmaya başladığı nokta. Alıcılar artmaktadı ve fiyatlar hızla yükselir.
3- Piyasanın daha çok yükseleceğine dair inanç artmıştır ancak ilk alışan geçenler karlarını realize etmeye başlarlar ve piyasa gerilemeye başlar. Bu aşamada aşırı pozitif hava vardır.
4- Piyasa yeni tepeler yaparken ,düşüşlerinde yeni bir dip yapmaz. Bu noktalar birleştirildiğinde yukarı yönlü bir kanal oluşur.

Yükselen Trend

 

Düşen Trend (ayı piyasası)

Aynı şekilde düşüş trendlerinin de 3 aşaması vardır ancak yükselen trendin tersi hareketler ve psikoloji hakimdir.

1- Karamsar bir piyasa beklentisi ile satışa geçen azınlığın başlattığı hareket. Bu aşamada piyasada çoğunluk pozitiftir.
2- Haberlerin negatif olduğu ve artık herkesin düşüşe inanmaya başladığı noktadır. Satıcılar artmaktadır ve fiyatlar hızla düşer.
3- Piyasanın daha da düşeceğine dair inanç tartışılmazdır. Ancak piyasanın başlangıcında satışa geçenler yavaş yavaş almaya başlarlar ve piyasa toparla belirtisi gösterir. Ancak bu aşamada piyasanın genelinde aşırı miktarda karamsarlık vardır.
4- Piyasa yeni dipler yaparken,yükselişlerinde yeni bir tepe yapmaz. Bu noktalar birleştirildiğinde aşağı yönlü bir kanal oluşur.

Düşen Trend

5-Charles Dow hacmin trendle paralel olması gerektiğini düşünmüştür. Piyasa trend varken hacim de artmalıdır. Kısa vadeli trendler ana trendin tersi yönünde hareket ettiğinde hemen trendin değiştiği düşünülmemelidir. Kanal trend çizgisinin üzerine taşan fiyatlar geçici olabilir. Teyitler aranmalıdır, hacim gözlenmelidir. Oluşan hareket kısa vadeli trend mi ? yoksa yeni trend mi? gelişiyor sorgulanmalıdır.

Düşen Trend

Bunların dışında bir de yatay trendler vardır. Belirsiz fiyat hareketleri, yükselen ya da düşen dipler oluşturmayan, yatay ve paralel bir kanal içerisinde görülür. Yatay trendler ana trendler arasında dinlenme bölgeleri olabileceği gibi yorgunluk ve dönüş habercisi de olabilir.

Trend kanal çizgileri içerisinde ne kadar uzun süre kalınırsa trend o kadar güçlüdür.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.