Kat İrtifakına Kredi Çıkar Mı?

Kat irtifakına kredi çıkar mı sorusu konut kredisi alacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu konuda bankaların kredi vermesi ile alakalı herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bankaların sunmuş olduğu koşulları dikkatli bir biçimde inceledikten sonra kredi çekme ve ödeme planı hazırlama konusunda adım atmalısınız. Kat irtifaklı tapuya kredi veren bankalar ödeme planları konusunda farklı seçenekler sunabilmektedir. Size en uygun ödeme planını seçerek süreci devam ettirebilirsiniz.

Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı tapu yerine geçer mi sorusunun yanıtlanmasından önce kat irtifakı kavramının açıklanması gerekmektedir. Daire inşaatının henüz bitmemesi durumunda elinizde yer alan ve o inşaattan daire sahibi olduğunuzu kanıtlana hukuki terim kat irtifakıdır. Tapu yerine geçmesi söz konusu değildir. Kat mülkiyetine geçtikten sonra tapu sahibi olmanız mümkün kılınmıştır.

Kat İrtifakı Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Kat irtifakı tapusuna kredi verilir mi sorusu olumlu bir biçimde yanıtlanmaktadır. Fakat inşaatın tamamlanmasının akabinde muhakkak kat mülkiyetine geçiş işlemlerini tamamlanması gerekmektedir. Daire numarasından binanın tüm detaylarına kadar belirlemenin tamamlanması ile ancak kat mülkiyeti aktif hale getirilmektedir. Kat irtifaklı daire alınır mı sorusu da en az kredi çekme işlemleri kadar merak edilmektedir. Kişilerin irtifaklı daire satın alması konusunda hukuki bir sorun söz konusu değildir.

Kat İrtifakına Kredi Veren Bankalar

Kat irtifakına kredi çıkar mı konu başlığı altında bankaların sözleşme koşulları konusunda detaylı inceleme yapıldıktan sonra seçim yapılmalıdır. Sözleşmenin detayları, kat irtifakı, mülkiyet koşulları ve ipotek detaylıca konuşulmalıdır. Sözleşme bazında sıkıntılar çıkarsa kişilerin de bankaların da süreçte olumsuz deneyimler yaşayabileceği belirtilmelidir.

Bu durum ile alakalı dikkate alınabilecek net bir kanunun da olmaması durumu daha sıkıntılı bir hale getirmektedir. Sizin araç satın alımı için kredi çekmeniz hem bankanızın hem de sigorta firmasının inisiyatifine göre değişim göstermektedir. Bankaların size onay vermesi durumunda faiz oranlarından sözleşme koşullarına kadar oldukça dikkatli bir biçimde seçimde bulunmalısınız. Faiz oranları ikinci el taşıt kredilerinde diğer kredilere göre artış gösterebilmektedir. Kat irtifakı tapusuna kredi veren bankalar ve sözleşme koşulları bu noktalar göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz