Kat İrtifakı Ve Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti terimleri, özellikle yeni ev alacak ya da yapımına başlanacak bir binaya ortak olacak kişilerin sıkça duyduğu terimler arasındadır. Müstakil olmayan binalarda hak sahipliği iddia edebilmeniz için, inşaat aşamasından itibaren tapu almanı mümkün. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti arasındaki fark ise inşaat kısmı ile alakalı.

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Fark Nedir?

Yeni yapılan ya da yapılacak olan bir binadan daire aldıysanız bu dairede hat iddia edebilmek için kar irtifakı almanız gerekir. İnşaat halindeki binalardaki mülk sahiplerine kar irtifaklı tapu verilir.

Kat irtifakında, daire ya da büro maliki ile daire numaraları belirtilir. Proje sona erip de bina iskana elverişli bir şekilde yapıldı ve inşa işlemi projede belirtildiği gibi yapıldıysa, kar irtifaklı tapunuzu kat mülkiyeti tapunuza çevirebilirsiniz.

Kat Mülkiyeti İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yönetim planı,

  • Bina Vaziyet planı
  • Biten projeye ait genel inşaat projesi
  • İskan veya yapı kullanım izin belgesi
  • Binadaki tüm maliklere ait kimlik belgeleri ve vesikalık fotoğrafları
  • Bağımsız olan tüm bölümlere ait arsa payını, kat, daire, iş bürosu gibi türünü ve bunlara ait 1’den başlayarak sıra ile giden numaraları ve varsa eklentisini gösteren liste
  • Gerekli olan belgeler bunlar olmakla birlikte kat mülkiyetli tapunuzu alabilmeniz için mutlaka bilmeniz gereken birkaç husus var.
  • Öncelikle dairenize kat mülkiyeti alabilmeniz için tek başınıza başvurunuzun yetemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Sizinle birlikte binadaki tüm hak sahiplerinin de kat mülkiyetine başvurması gerekiyor.
  • Bu başvuru nedeni ile ödenmesi gereken bir de bedel ortaya çıkacaktır.
  • Kat mülkiyeti alabilmeniz için iskan belgenizin bulunması şarttır. Bu nedenle binanızın projede belirtildiği gibi, her hangi bir ekleme ya da çıkarma olmaksızın tamamlanması gerekiyor. Bildirilen projeye uygun inşa edilmeyen binalarda iskan belgesi sıkıntı yaşanabilmektedir.

Belki de yıllarca dişinizden, tırnağınızdan artırdıklarınızla alacağınız eviniz veya iş yerinizin kat mülkiyeti hakkında titiz olmanız ve dikkatli davranmanız sizin için faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz