İstanbul Vergi Dairesinden Satılık 2. El Araçlar

Vergi dairesinden ikinci el araç sahibi olmak hem kolay hemde ihalenin durumuna göre çok uygun olmaktadır. Vergi dairesinden araç almak için ihale katılım formunu imzalamanız ve ihalenin yapılacağı yerde 30 dakika öncesinden bulunmanız yeterlidir.

İhale Katılım Formu

Yine farklı şehirlerde ikamet etmeniz ihaleye katılmak için engel değildir. İhale katılım formunu nizami bir şekilde doldurduğunuzda ihalenin yapıldığı yerde ki memur size ihaleye katılmanız için gerekli evrakı vermektedir.

Araçları almak için ihale bedeli, kdv bedeli ve damga vergisi ödemelisiniz. Damga vergisi düşük ücretli bir vergidir. KDV ise hususi araçlarda %1, ticari araçlarda ise %18’dir. Düz bir hesap ile 30.000 TL’lik ihale ile aldığınız araca 300 TL bir KDV ödemek zorundasınız.

Ticari araçlar için %18 KDV oranı fazla gibi gözükse de bu oran sıfır araçlardan da alınmaktadır. Yine bu KDV’yi eğer vergi mükellefi iseniz indirilecek kdv olarak gösterebilir ve iadesini alabilirsiniz.

İhaleye çıkacak olan her aracın konumu farklıdır. Aşağıda ki linkte almak istediğiniz araçların yanında yer bilgisi bulunmaktadır. Bu yere giderek ihaleye girmeden önce araçları görebilirsiniz. Tabi ki ihale süreci kolay bir süreç değildir çünkü bu araçlar borç karşılığı alıkoyulan araçlardır. Aracın sahibinin gelip ihaleye katılması durumunda o araca ihaleye girmek etik bir durum değildir.

Diğer yandan, bu işi meslek haline getirmiş insanlar vardır. Bu kişiler gözlerine kestirdikleri ve fiyatını daha önceden araştırdıkları araçların ihalesine girmekte ve kalabalık bir şekilde ihaleye geldikleri için bu kişilerin girdiği ihalelerden araç almak zordur.

Araçlara vergi dairesinin belirlediği fiyatın altında bir teklif gelmesi durumunda ise araç ikinci ihaleye kalmaktadır.

İhalesine girip almadığınız araç için ise cezai işleme tabi olursunuz. Bu işlem ilk ihale ve ikinci ihale için farklılık göstermektedir. İhaleye girerken vergi dairesi sizden nakit para haczi veya ipotek gibi bilgiler istemez. İhalesini kazandığınız araçlar için ise 3 gün süre bulunmaktadır.

İstanbul Vergi Dairesi Satılık Araç Listesi

yukarıda bulunan linkten tüm araçları görebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz