İşsizlik Maaşı Nedir? Şartları Nelerdir?

Çalışan her bireyin en büyük endişesi, işinden olmak ve işsiz kalmaktır. Ata tabiri ile ekmeğin gerçekten aslanın ağzında olduğunu bu dönemde işsiz kalmak haklı olarak bir işi olan herkesi korkutmaktadır. Devletin, sosyal devlet anlayışıyla, işsiz kalanların bu korkularını bir nebze olsun azaltabilmek ve işsiz kaldıkları dönemde yeni bir iş bulana kadar ayakta kalabilmeleri sağlayabilmek için sağladığı bir imkan bulunmaktadır.

Sigortalı olarak çalışanların işsiz kalmaları durumunda, bazı şartları taşımaları halinde kendilerin işsizlik ödeneği, bir diğer deyişle işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

Sigortalı işsizlerin taşıması gereken şartlar ve ne işsizlerin ne kadar, ne süre ile bu maaştan faydalanabilecekleri, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda tanımlanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nedir? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşları alma şartları

– Öncelikle kendi istek ve kusurunuz dışında işsiz kalmış olmanız gerekmektedir. Yani herhangi bir suç nedeni ile işten uzaklaştırılmamanız ve istifa etmemiş olmanız gerekiyor.
– Hizmet akdiniz, sözleşmeniz, sona erdiği tarihten geriye doğru son 120 gün priminiz ödenmeiş ve siz de sürekli çalışmış olmalısınız.
– İşten çıktığınız, hizmet akdinizin feshedildiği tarihten önceki son 3 yıl içerisinde mutlaka 600 gün işsizlik sigortası priminiz ödenmiş olmalı.
– İşten ayrıldığınız gün itibari ile 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR bürosuna bizzat gitmeniz ya da elektronik ortamda İŞKUR’a başvurmuş olmanız gerekmektedir.
Bu şartları taşıyor iseniz derhal başvurunuzu yapın. Çünkü 30 günden sonra geçirdiğiniz her gün hak sahipliğinizden düşülecek.
Ayrıca işsizlik ödeneği alabilmeniz için iş almaya hazır durumda olmanız gerekiyor. Bu da şu anlama geliyor; işsizlik ödeneğine başvurduğunuz an itibari ile iş arayan kişi olarak kaydınız açılıyor. Yani bu sırada İŞKUR sizin için iş fırsatları sunmaya devam edecek sizin de iş görüşmelerine gitmenizi bekleyecek. Bu dönemde aynı zamanda size danışmanlık ve eğitim gibi olanaklar da sunulacak.

İşsizlik ödeneği, maaşı, aldığınız dönemde size bazı hizmetler sunulmaktadır:

– İşsizlik ödeneğiniz yani maaşınız.
– GSS primlerinizin ödenmesi
– Yeni bir iş bulma imkanı
– Mesleki gelişim, meslek edinme ve yetiştirme eğitimi olanakları.

İşsizlik Maaşı Nedir? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı ne kadar süre alınır?

İşsizlik maaşınızın süresi sizin prim sürelerinizle bağlantılı olarak değişiklik gösteriyor. İşten ayrıldığınız günden evvelki 3 yıl içinde;

– Sigortalı olarak 600 gün çalıştınız ve işsizlik sigortası priminiz de ödemiş ise 180 gün,
– Sigortalı olarak 900 gün çalıştınız ve işsizlik sigortası priminiz de ödemiş ise 240 gün,
– Sigortalı olarak 1080 gün çalıştınız ve işsizlik sigortası priminiz de ödemiş ise 300 gün,

Süre ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere sürekli işsizlik maaşı mümkün değildir. Bu yüzden İŞKUR’un size sunduğu iş fırsatlarını mutlaka değerlendirin.

İşsizlik maaşı ne kadar ödenir?

İşsizlik ödeneğiniz hesap edilirken son dört aylık priminize esas kazancınız esas alınır. Günlük ortalama brüt kazancınızı %40’ı işsizlik maaşınızdır. Bu hesaplama ile belirlenen ödenek miktarı aylık asgari ücretin %80’ini geçemez.
– İşsizlik maaşınızda damga vergisi hariç hiçbir kesinti yapılmaz.
– 2018 yılı için işsizlik ödeneği 811,8 TL ile 1611,28 TL arasındadır.
– İşsizlik ödeneğinizin başvurunuzun yapıldığın ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. Her ayın 5’inde de maaşınız hesabınıza yatar.
– Maaşınızı almak için kimliğinizle en yakın PTTBank şubesine gitmeniz yeterli.
– Altı ay içerisinde maaşınızı almazsanız, paranız emanete alınır. 5 yıl içerisinde paranızı emanet hesaptan alabilirsiniz ama 5 yılı geçerseniz paranızı ancak mahkeme kararı ile alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

– İŞKUR’un size sunduğu iş tekliflerini geçerli bir sebep olmadan reddedersiniz.
– Kayıt dışı olarak bir işte çalıştığınız tespit edilirse
– Emekli olur ya da yaşlılık aylığına bağlanırsanız
işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

Bunların dışında;
– İŞKUR’un çağrılarına zamanında yanıt vermezseniz, istenilen bilgi ve belgeleri zamanında iletmezseniz,
Maaşınız yine kesilir. Fakat bu sorunları çözdüğünüzde maaşınız yeniden bağlanabilir.
– İşsizlik maaşı aldığınız döneme genel sağlık sigortasından siz ve yakınlarınız faydalanabilir.

Eğer,
– Yeni bir işe girerseniz,
– Emekli olursanız,
– Yaşlılık aylığına bağlanırsanız,
– Askere giderseniz,
– Yurtdışına çıkarsanız,
– Mahkeme kararı ile ayrıldığınız işe iade edilirseniz,
– Sağlık raporu alırsanız,

Mutlaka İŞKUR’a doğrudan ve Alo170’i arayarak, durumunuzu bildirin.
Zira yanlışlıkla veya sizin yanlış beyanınızla ödenecek fazla miktarlardan siz sorumlusunuz. İhalal ya da yanlışlık durumunda aldığınız ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tüm çalışanların işlerinde daim olmaları ve işsizlik maaşına ihtiyaç duymamaları ise en büyük temennimiz.

Kaynak: 1, 2

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.