İşsizlik Maaşı Almak İçin İşkur’a Verilecek Evraklar Nelerdir?

Pek çok ülkede bulunduğu gibi işsizlik maaşı programı ülkemizde de başladı. Bu imkânın kuşkusuz ki sınırları ve belirli koşulları var. Sosyal devlet anlayışı kapsamında belirli hallerde işinden çıkmak mecburiyetinde kalan şahıslara yeni iş bulana kadar belirli ödemeler bundan sonra ülkemizde de gerçekleşiyor. Ancak ülkemizde bu program ile ilgili birçok şahıs da yeterli veri yok. Bu nedenle de yazımızda işsizlik maaşının ne olduğu, hangi koşullar altında kimlerin yararlanabileceği ve işsizlik maaşı müracaatı için lüzumlu belgelerin ne olduğuna dair gerekli bilgileri paylaşacağız.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı almak İçin Devletin işsizler için yaptığı bu yenilikte ilk şart olarak bireyin çalıştığı işyerinden iş yasası içinde tespit edilen haklı nedenlere dayanmayan bir sebeple işine son verilmiş olması gerekiyor. Aksi hallerde yani emeklilik, evlilik, askerlik, istifa ve çalışandan kaynaklanan bir aksilik bundan dolayı işine son verilen durumlar gibi hallerde bu imkândan faydalanılamaz. Çalışanın işveren doğrulusunda işten uzaklaştırılması durumunda işçi ve işveren arasındaki hizmet sözleşmesinin son verilmiş bulunduğu sigortalı bireyin işten çıkarıldığını bildiren işten ayrılma bildirgesini hizmet sözleşmesinin bittiği tarih itibari ile 15 gün içinde 3 nüsha durumunda tertiplenmesi ve sonrası da bu belgenin, işletmenin bağlı bulunduğu muhitteki İş-Kur’a ibraz edilmesi gereklidir. Bu nüshalardan birini işine son verilmiş şahıs başka İki nüshayı ise işveren gizlemekle yükümlüdür.

Hangi Belgeler Gereklidir?

Bu koşullar altında olan kimse işsizlik maaşı alabilme hakkına sahiptir. İşsizlik maaşı için birtakım evrakların belirti edilen vakit içinde İş-Kur’a ibraz edilmesi lazım olur. İş yasasında bulunan haksız nedenlerle işten çıkarılan bireyin kimlik, kimlik fotokopisi ve son çalıştığı işletmenin tertiplediği işten ayrılma bildirgesini, İşine son verildiği, yani iş sözleşmesinin bozulduğu günden itibaren 30 gün içinde İş-Kur’a ibraz ederek işsizlik maaşı için bizzat kendisinin başvurması gereklidir.

İşten çıkarılan sigortalı işsizin işsizlik maaşı alması için lüzumlu detaylı veri işsizlik sigortası ve ödeneğinde dair tebliğde 2. 3. Ve de 5. Maddelerde açıklanmaktadır. Bütün koşullar uyumlu olması ve işsiz bireyin müracaat yapması durumunda şahsa işsizlik maaşı ödemesi yapılmaya başlanacaktır. Buna göre sözleşme fesih tarihinden itibaren hesaplamalar yapılarak ilk maaş yatmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz