İşçiliksiz Altın Nedir ve Hangileridir?

Altın alımında işçiliksiz kavramına dikkat edenler oldukça fazla. Peki nedir bu işçiliksiz altın? Gerçekten işçilik ücreti yok mu? İşçiliksiz altın alındığında bozdurma sırasında değer kaybetmiyor mu? işçiliksiz altın hangileridir? bütün kafa kurcalayan sorulara tek tek yanıt bulalım.

İşçiliksiz altın olarak tabir edilen altınlar, yapım aşamasında çok fazla işlem görmeden, tesfiye de altın kaybına uğramamış olan altın türleridir. Yani maliyetinde ekstra uğraş yoktur. Bu durum, bu tür altınların maliyetini düşürmektedir ve bu nedenle halk arasında işçiliksiz altın olarak ünlenmiştir.

İşçiliksiz altın olmasına rağmen çok cüzzi bir miktar da olsa işçilik ücreti alınır. Çünkü kuyumcunun da bu satıştan bir kazanç elde etmesi gerekmektedir. Fakat cüzzi bir miktar olduğu için, diğer işçilikli ürünlerle kıyaslandığı zaman o alınan ücret oldukça düşük kalıyor.

Aldığınız işçiliksiz altın ile kâr yapmanız daha kolaydır. Çünkü aldığınızda düşük kâr marjı uygulanmıştır. Alış satış fiyatı arasındaki fark düşüktür. Bu da, altın fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte daha hızlı bir şekilde kâr konumuna geçmenizi sağlar.

Hangi Altınlarda İşçilik Yoktur?

Merak edilen asıl soruya geldik. İşçiliksiz altın hangileridir? Yatırım altınlarını ayrı bir kefede tutmak gerekiyor. Yani çeyrek altın, cumhuriyet altını ve benzeri yatırım altınları konuya dahil değildir. Çünkü bu altınlar zaten yatırım amaçlı olup, alış-satış arasındaki fiyat farkı minimum düzeydedir. Konumuzda ise takı altınları arasında bulunan işçiliksiz altınları belirtmekteyiz. İşçiliksiz altınlara en güzel örnek, 22 ayar düz bileziktir. 22 Ayar düz bombe bilezikler veya üzerinde hafif işlemeler olan altın modelleri işçiliksiz sınıfına girmektedir. Burma bilezikleri de bu kategori içine alabiliriz. Fakat her 22 ayar bilezik işçiliksiz anlamına gelmez. 22 Ayar kelepçeli veya taşlı bilezik modelleri de bulunmaktadır. Bunlar işçiliklidir ve yatırım için uygun değildir. İşçiliksiz olarak belirtebileceğimiz başka bir tür yoktur. İşçiliksiz altın kolye almak istiyorum şeklinde sorular ile karşılaşabiliyoruz. Fakat böyle birşey mümkün değildir. İşçilik ücreti kolye veya diğer altın ürünlerde mutlaka vardır. Kiminin işçiliği daha azdır kiminin daha çok.

22 Ayar işçiliksiz bilezik ile yatırım yapılır mı?

Konu itibarı ile 22 Ayar bilezik ile yatırım konusuna da değinmek gerekecek. 22 Ayar bilezikler her ne kadar işçiliksiz olarak görünse de alış ve satış fiyatı arasında ciddi bir pay vardır. Bu da yatırım için öncelikli olmadığını gösterir. Yatırım için öncelikli tercih, banka altın hesapları, çeyrek altın ve katları, cumhuriyet altını olmalıdır. 22 Ayar bilezik, hem yatırım hem takı olarak düşünenler için oldukça idealdir.

İşçiliksiz Altın Fiyatları

İşçiliksiz altın fiyatları da merak edilen bir konu. İşçiliksiz altın fiyatları 22 ayar altın fiyatı anlamını taşımaktadır. İşçiliksiz olarak belirttiğimiz altın türü 22 ayar bilezik olduğu için, işçiliksiz altın fiyatlarını öğrenmek isteyenler, 22 ayar altın alış ve satış fiyatlarını kontrol ederek bu bilgiye ulaşabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz