İş Bankası ATM Kartımı Yuttu

İş Bankası, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle 1924 yılında kurularak ülkemizin ilk kamu bankası olma özelliğini taşıyor. Devlet bankasından olmasından dolayı bir hayli fazla kuruluş sermayesine sahip olan banka, özellikle kültür ve spor dallarına verdiği destekle de adını duyurmakta. Ama bütün bunların yanında T.C. İş Bankası, ATM sistemlerine yaptığı yatırım ve geliştirmeler sayesinde müşterilerinin neredeyse bütün bankacılık işlerini halletmelerine olanak sağlıyor. Ülkemizde en çok ATM’ye sahip olan bankacılık unvanını da elinde tutan İş Bankası, bu konudaki ciddiyetini de rakiplerine kanıtlamış durumda. Peki ama bankanın bütün bu övülesi yatırım ve özellikleri ATM’lerinin kartları yutmasına engel mi? Tabii ki değil.

İş Bankası ATM’leri Kartlarımızı Neden Yutar?

Evet, İş Bankası, ATM’ler konusundaki birçok başarılı unvanı elinde bulunduruyor lakin bu demek değil ki ATM’leri kusursuz. Ama tabii ki bunda bankanın bir suçu yok. Zira bildiğiniz İş Bankası ATM’leri de tıpkı diğer ATM’ler gibi birer makineler. Peki bu makineler kartlarımızı neden yutuyor? Aslında bu sorunun cevabı sizsiniz. Yani; ATM’ler kartları sizin yüzünüzden yutuyor. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki; ATM’lerin kartları yutmasının tek bir sebebi vardır ve o da sizin güvenliğinizi sağlamaktır. Şayet kart şifrenizi 3 kere üst üste yanlış girerek ATM’ye bir şeylerin yanlış gittiği sinyalini verirseniz onlar da birer kart canavarı oldukları için kartları yutarlar. Tek sebep bu mu peki? Tabii ki hayır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise işlem yaptığınız İş Bankası kartınızın zarar görmemiş olması gerekiyor. Şayet kartınızın üzerindeki mikro çip zarar görmüş ve ATM’ler tarafından okunamıyorsa yine bir şeyler yanlış gitmiş demektir ve kartınıza el koyulacaktır. Peki bu önlemler bizim için yeterli olacak mı? Hem evet hem de hayır.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz önlemleri alırsanız ATM’ler sizden kaynaklı kart yutmalar yapmayacaklar. Ama hem yazılımsal hem de donanımsal olarak oluşacak arızalar sırasında maalesef ATM’ler yine kartınızı yutacaktır. Lakin korkmanıza gerek yok çünkü ATM’lerin sizin işlemleriniz sırasında arızalanması veya elektriğinin kesilmesi çok düşük bir ihtimal. Zira yapılan araştırmalarda bu olasılığın binde 20 olduğu anlaşılmıştır. Yani kartını kaptıran her bin kişinin 980’i kartlarını kendilerinden kaynaklı sebeplerden kaptırmışlardır. Eğer siz dikkatli olursanız muhtemelen kartınızı da kaptırmayacaksınızdır.

Kartımızı İş Bankası ATM’si Yutarsa Ne Yapmalıyız?

İnanın bize yapacaklarınız çok basit. İlk olarak kartınızı kaptırdığınız ATM çok önemli. Ne demek şimdi bu dediğinizi biliyoruz. Şöyle ki; şayet kartınızı yutan İş Bankası ATM’si bir şube ATM’si ise, işiniz oldukça kolay olacaktır. Çünkü hemen şubeye gidip oradaki çalışanlardan destek alabilirsiniz. Ama eğer kartınızı şubenin değil de normal bir İş Bankası ATM’sine kaptırırsanız o zaman daha fazla dikkat etmeniz gerekecek. Böyle bir durumda kesinlikle kartınızı yutan ATM’nin başından ayrılmamanız gerekiyor. Sonrasında ise 0850 724 0 724 hatlı numaradan 7/24 hizmet veren İş Bankası müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Çağrınızı açan bankanın müşteri temsilcisine sorununuzu bildirdiğiniz takdirde temsilci gerekeni yapacaktır.

İş Bankası ATM’lerinin Yuttuğu Kartları Nasıl Geri Alırız?

Öncelikle üzülerek söylüyoruz ki maalesef kaptırdığınız kartınızı geri alamazsınız. Çünkü İş Bankası ve diğer bankaların uyguladığı en önemli ortak kararlardan birisi de budur. Şayet bir müşteri kartını ATM’ye kaptırırsa onu geri alamıyorlar. Çünkü protokol gereği kaptırdığınız kart İş Bankası tarafından tamamen kullanıma kapatılıp adınıza yeni bir kart gönderiliyor. Bu kartın size ulaşması da 7-10 gün sürmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.