İpotek Fekki Yazısı Nedir? Ücreti Ne Kadardır?

Aslına bakarsanız bankaların müşterilerinden pek çok kalemde, değişik tanımlamalarla ücret aldığı zaten bilinmektedir. Alınan bu ücretlerin pek çoğu tüketici hakem heyetleri veya tüketici mahkemeleri vasıtası ile geri alınabilmektedir.

Tüketicilerin yoğun olarak itiraz ve iadesini talep ettiği ücretler genellikle bireysel kredilerden alınanlardır. Bireysel tüketici kredilerinde dosya masrafı ya da tahsis ücreti adı altında alınan ücretler gibi konut kredileri ile alınan konutların üzerine konulan ipoteğin kaldırılması için de bir ücret istenmektedir.

Konut kredilerinin ödemelerinin tamamlanmasının ardından konut üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması amacıyla istenen ücrete ipotek fek veya ipotek bozma ücreti denilmekte olup, bu bedelin ödenerek ipoteğin kaldırıldığına dair verilen yazıya ise ipotek fekki yazısı denilmektedir.
İpotek fekkinin miktarı ise bankalara, kullandığınız kredinin miktarı ve anlaşmanıza göre değişmektedir.

Özellikle konunun uzmanları ise ipotek fekki ücretinin ödenmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Eğer kredi anlaşmanız içerisinde ipotek fekki ile ilgili bir madde bulunmuyorsa, bu ücreti ödemek zorunda olmadığınız konunun uzmanlarınca, medyada yer alan haberlerde sıkça dile getirilmiş durumda.
Belirttiğimiz gibi ipotek fekki ücreti bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. 100 TL ile 500 TL arasında bir ücret kredi müşterisinden, bankalarca talep edilebilmektedir.

Konunun uzmanlarının çeşitli kaynaklarda verdiği demeçlerde, ortak nokta ipotek fekki ücretinin ödenmemesi ve gerekirse bankaya ihtarname çekilmesi yönündedir.

Bankadan alacağınız ipotek fekki yazısı ne işe yarar?

Bankadan alacağınız ipotek fekki yazısı ile tapu işlemelerini tamamlayabilirsiniz. Aldığınız bu belge ile henüz tapusu üzerinize olmayan konutunuzun tapusunu tam olarak üzerinizde Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde çevirebilirsiniz. Bu yazı ile birlikte, tapunuzdan ipoteğin tam olarak kalkması için tapuda da sizden bir ücret alınacaktır.

Kısacası ipotek fekki, kredi kullanarak aldığınız konutunuza dair herhangi bir kredi borcunuzun kalmadığını, resmi makamlarca konutunuz üzerindeki ipoteğin kaldırılarak tapunun tarafınıza yapılabileceğini kanıtlayan belgedir ve tüketici dernekleri ile konunun uzmanlarına göre bu bedeli bankalara ödemek zorunda değilsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz