ING Bank ATM’si Kartımı Yuttu

Günümüz bankacılığının büyük bölümünü artık ATM’ler kaplıyor. Zira bankaların müşterilerinin şubeye gitmemesi için yaygınlaştırmaya çalıştığı ATM’ler, müşterilerin bankacılık işlemlerini kolayca ve hızlıca halletmelerini sağlıyor. ING Bank da bunlardan birisi. Sahip olduğu ATM altyapı ve teknolojisi ile müşterilerine en kolay hizmet vermek için çalışan ING Bank, kısa sürede de amaçlarına ulaşmayı başardı. Şu anda yüz binlerce ATM’den oluşan bir ağa sahip olan ING Bank, diğer bankacılık konularında olduğu gibi bu konuda da memnun etmeyi başarmış durumda. Peki ama bütün bu başarılar ING Bank ATM’lerinin kart yutmalarının önüne geçiyor mu? Tabii ki hayır.

ING Bank ATM’leri Neden Kart Yutar?

Öncelikle şu konuyu netleştirelim. ING Bank da diğer bütün bankalar da ATM teknoloji ve altyapılarına ne kadar yatırım yaparlarsa yapsınlar maalesef kart yutma olaylarının önüne geçemezler. Çünkü kart yutma olaylarının en büyük neden kaynağı yine müşterilerdir. Yani kartınızın yutulması muhtemelen sizin suçunuz. Neden dediğiniz duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım; tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi ING Bank’ın da ATM’leri öncelik olarak sizin hesap ve kart güvenliğinizi düşünürler. Ama işin garibi şudur ki kendiniz kendi güvenliğinizi ihlal ettiğiniz anlayamazsınız sizin yerinize bunu ATM’ler anlar ve kartınıza el koyarlar. Öyle ki Türkiye Bankalar Birliği ATM’lerin kart yutma şikayetlerinden dolayı 2017 yılında tüm bankaları ve ATM’leri kapsayan geniş çaplı bir araştırma başlattı. Ama bu araştırmanın neticesi direkt olarak bankalara yaradı çünkü çıkan sonuçlara göre kart kaptırma olaylarının %92’sinin sebebi müşteri kaynaklıydı. Yani bankalar hiçbir şey yapmadan Türkiye Bankalar Birliği önünde kendilerini aklamış oldular. Peki neden müşteriler suçlu? Bu ve bunun gibi akla takılan soruların cevabını yazımızın devamında anlatıyoruz.

ING Bank ATM’lerine Kart Kaptırmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Maalesef ne ING Bank müşterileri ne de diğer bankaların müşterileri ATM’lere 3 kez üst üste yanlış şifre girilemeyeceğini bilmiyorlar. Yani şayet üst üste yanlış şifre girerseniz ATM’ler bankaların komutları doğrultusunda bunu güvenlik ihlali olarak algılayarak kartlarınıza el koyuyorlar. Ama şifremi hatırlamıyorsam ne yapabilirim dediğinizi biliyoruz. Şayet kartınızın şifresini 2 kere yanlış girerseniz hemen kartınızı ATM’den geri almalısınız. Biraz sakin kafayla düşündükten sonra şayet şifrenizi doğru hatırladığına eminseniz tekrar deneyebilirsiniz. Ama emin değilseniz kesinlikle kartınızı ATM’ye takıp şifre denememelisiniz. Şifrenizi bulmak için hemen 7/24 hizmet veren 0850 222 0 600 numaralı hattan ING Bank müşteri hizmetlerini arayarak teknik destek alabilirsiniz.

Peki yanlış şifre girmemek kartımızı kaptırmamızı engeller mi? Evet, engeller ama yeterli değildir. Çünkü ATM’ler birden fazla sebepten dolayı kartları yutmaktadırlar. Bir diğer önemli sebep ise kartınızın zedelenmiş olmasıdır. Hepimiz bankaların verdiği kredi ve hesap kartlarını biliyoruz değil mi? O kartların üzerinde parlayan ufak bir çip vardır ve bu çip kare şeklindedir. İçerisinde değişik desenler olan bu çip, aslında sizin banka sistemlerinde kayıtlı dijital imzanızdır, kimliğinizdir. Yani eğer o kart çipiniz zarar görürse sizin dijital kimliğiniz de zarar görmüş demektir. Kimliğiniz zarar gördüğü için de ATM’ler sizi tanıyamadıkları için kartınıza el koyarlar.

Ama bütün bunlara dikkat etsek de yine de kartımızı kaptırabilme riskimiz var. Lakin merak etmeyin bu sizden kaynaklı bir risk değil. Tamamen ATM kaynaklı bir risk. Nasıl yani diye düşünmeye başladığınızı biliyoruz. Şöyle ki; çok düşük ihtimal de olsa ATM’lerin teknik arıza yapma ve elektriklerinin kesilme gibi durumları olabiliyor. Bu gibi durumlarda da maalesef işlem yaptığınız kartınıza el koyulabiliyor. Ama dediğimiz gibi bu ihtimal çok düşük bir ihtimal. Türkiye Bankalar Birliği’nin 2017’deki araştırmasının sonuçlarına göre ATM arızalanması veya elektrik kesilme durumu kart kaptırma olasılığının %8’ini kapsıyor.

ING Bank ATM’lerine Kaptırdığımız Kartı Nasıl Geri Alırız?

Maalesef, alamayız. Şayet kartınızı kaptırdı iseniz o kartınızı geri alıp kullanamıyorsunuz. Bunun sebebi ise yine bankaların güvenlik protokollerinden kaynaklanıyor. Bankalar, müşterilerinin kaptırdıkları kartların aktifliğini durdurdukları için o kartları geri kullanamazsınız. Tek yapmanız gereken bankanın size göndereceği yeni kartı beklemek.

ING Bank ATM’leri Kartımızı Yutunca Ne Yapmalıyız?

Umarız bu gibi durumlarla karşılaşmazsınız ama diyelim ki karşılaştınız o zaman birazdan anlatacaklarımızı mutlaka aklınızda tutun. Şayet bir gün kartınızı ING Bank ATM’lerine kaptırırsanız öncelikle ATM’nin lokasyonuna bakınız. Şayet yakınlarınızda bir ING Bank şubesi varsa hemen oraya gidip gerekli yardımı alın. Ama eğer mesai saatleri içerisinde değilse veya yakınınızda şube yoksa da kartınızı kaptırdığınız ATM’nin yanından ayrılmayarak hemen 0850 222 0 600 hatlı numaradan ING Bank müşteri hizmetlerini arayıp yardım almalısınız. Onlar sistem üzerinden yapılacakları yapacak ve size de gereken bilgileri vereceklerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz