İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi erken ödeme indirimi nasıl hesaplanır, erken ödeme cezası var mı, bankaların erken ödeme indirim fiyatları nedir.. Tüm sorularınıza, onlinekredi.net olarak yanıt veriyoruz.

İhtiyaç kredisi almak isteyen ve erken ödemelerden yararlanarak indirimden faydalanmak isteyenler, indirim hesabı için kredi başvurusu bulunduğu bankaya sorabilir ya da internet üzerinden faiz ve çeşitli indirim hesabı yapan sitelerden yararlanabilirler.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi Nedir?

Adından da anlayacağınız üzere ihtiyaç kredisi alan bir kişi, konut, taşıt ya da benzeri krediler çektiği zaman erken ödeme yapmak isteyip kapatmak istediğinde banka tarafından erken ödeme indirimine tabiî tutulur. Bu sayede erken ödeme indirimi kazanarak daha az ödeme yapma şansı kazanır. Ancak her banka iyi olmadığı gibi erken ödeme indirimi almak isterken erken ödeme cezası dahi alınabilmektedir. Vatandaş daha az faiz ile borcunu kapatma fırsatı bulmuşken bankanın inisiyatifine kalarak bu indirim cezaya dönüşebilir. Sebebi ise, kredi çekmek için imzalanan kredi kullandırım sözleşmesinden dolayıdır.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi Hesaplama

İhtiyaç kredisini erken ödemek isteyen vatandaş erken ödeme indiriminden yararlanarak ne kadar indirim kazanacağını bilmek ve hesaplamak ister. Bunu kredi ödeyeceğiniz banka ya da krediler konusunda hesaplama yapan çeşitli internet sitelerinden bulmak mümkün. Bunun dışında örnekler ile kısa bir hesaplama yapabiliriz.
10.000 TL bir kredi aldığınızı ve 12 ay vadeli olarak ödeyeceğinizi varsayalım. Aylık %1.28 faiz ile taksitinizi öderken dördüncü ay kredi borcunuzu öderken bütün borçlarınızı kapatmak istiyorsunuz. Bu ayki kredi borcu 923 TL olduğuna göre ilk olarak anapara hesaplanır. Anapara 6.902 TL olurken erken ödeme indirimi hesaplanırken bu anaparaya dördüncü ayın taksiti de eklenir ve 7.825 TL olur. 3 aylık ödediğiniz kredi taksiti 2.769 TL olduğuna göre ve kalan borç olarak 7.825 TL olarak hesaplandığına göre, toplam kredi taksit borcunuz 10.594 TL’dir. Faizli ücretlerle anapara çıkarılınca vatandaşın kârı ortaya çıkmaktadır. Bu noktada kredi koşullarında sağlanan erken ödeme indirimi 11.081 TL olan asıl kredi borçtan 10.594 TL şimdiki erken ödeme indirimi olan kredi borcu çıkarılınca yaklaşık 487 TL olmaktadır. Bu da vatandaşın erken ödemeden kazandığı indirimdir.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Cezası Var mı?

İhtiyaç kredisi alan ve bazı zamanlarda erken ödeme yaparak indirimden yararlanmak isteyenler bazı vatandaşlara erken ödeme cezası bulunmaktadır. Bu cezayı sadece konut kredisi alanlar alırken, taşıt ve diğer ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası bulunmamaktadır.
Erken ödeme cezası Tüketicinin Korunması alakalı olan yasada Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği olan vatandaş ile bankanın imzaladığı yasada 37. Maddede konutlar için olan ihtiyaç kredilerinde erken ödemenin cezası belirtilmektedir. Bu yasada, “Erken ödeme kredisi için zorunlu faiz indirimi hesaplanarak ve müşteri muhatabından konut kredisi veren kuruluşa erken yapılan ödeme miktarının kalan dönemi 36 ayı aşmamış kredi borçlarında %1, kalan dönemi 36 ayı geçen kredi borçlarında ise %2’sini geçememektedir, şeklinde cezayı belirtmektedir.

Denizbank İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi

Denizbank, özellikle emekliler olmak üzere bireysel ihtiyaç kredisi çeken herkese yardımcı olmaktadır. Konut kredisi haricinde bütün ihtiyaç kredilerinde erken ödeme indirimi belirtilen rakam ve şartlara göre yapılırken, sadece konut kredisinde yasa gereği 36 ay döneme bakılmaktadır. 36 aydan fazla ise %2 oranı baz alınırken, 36 aydan az ise %1 faiz oranı baz alınır. Bunun yanı sıra Denizbank, ihtiyaç kredisi alıp erken ödemek isteyenlere indirim konusunda yardımcı olan nadir bankalardan bir tanesidir.

Akbank İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Akbank, Türkiye’nin en meşhur bankalarından bir tanesi olsa da ihtiyaç kredilerinde erken ödemeye gitmek isteyen bankalardan bir tanesidir. Resmi sitesinde de göreceğiniz üzere erken ödeme hakkında bilgi vermezken bu bilgiyi sadece banka çalışanları ve müşteri temsilcisinden duyabilirsiniz. Yazının başında da dendiği gibi, ihtiyaç kredisinde erken ödeme indirimi bankaların inisiyatifine bağlıdır.

ING Bank İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

ING Bank, ihtiyaç kredisi sunan bir başka bankadır. İhtiyaç kredilerinde konut kredisi dışında erken ödeme indirime giderken, bazı durumlarda ise inisiyatifine bağlı olduğu için kararlarını değiştirebilmektedir. Bu durumdan her ne kadar şikâyetçi vatandaşlar olsa da ING Bank, erken ödeme indirimi uygulayan bir bankadır.

Yapı Kredi Bankası İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Yapı Kredi bankası, ihtiyaç kredisi almak isteyenlere esnek geri ödeme modeli adı altında kredi vermektedir. Bu kredi ile taşıt, konut, eğitim ve bireysel kredi gibi birçok ihtiyaçlarda kullanılabilmektedir. Bu esnek geri ödeme modelinde Yapı Kredi bankası, vatandaşlara “ne kadar ve ne aralıklarla ödeme yapmak istiyorsun” gibi soru sorarak 3 ayda 1 kredi ödeme fırsatı dahi sunmaktadır. Bütçeye uygun krediler veren Yapı Kredi bankası, ayrıca erken ödeme yapanlara, konut kredi yasasına göre konut kredisi haricinde, diğer ihtiyaç kredilerinde indirim uygulayan nadir bankalardan bir tanesidir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Ziraat bankası, müşterilerini düşünen bankalardan bir tanesidir. İhtiyaç kredisi sunarken bazı dönemlerde erken ödeme yapanlara %20’ye kadar indirim sağlayabilmektedir. Her ne kadar bazı durumlarda erken ödeme konusunda vatandaşlar sıkıntı çekse de, Ziraat Bankası konut kredileri yasasında belirtildiği yasaya göre işlem yaptığından dolayı vatandaşlar erken ödeme cezası alabilmektedir. Bunun haricinde Ziraat bankası da erken ödeme indirimi sunan bankalardan bir tanesidir.

Halkbank İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Halkbank, eğitimden bireysel krediye, konut kredilerinden taşıt kredilerine kadar birçok ihtiyaç kredi fırsatı sunmaktadır. Bu krediler vatandaşın bütçesine göre ayarlanırken, vatandaşlar sadece konut kredilerinde 36 aydan fazla döneme sahip ise erken ödeme cezası almaktadır. Onun dışında Halkbank, müşterilerine erken ödeme indirim fırsatı sunmaktadır.

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Türkiye’nin en başarılı bankası olan Garanti Bankası, ihtiyaç kredisi alan müşterilerine hem erken ödeyenlere fırsatlar sunmaktadır. Hem de ödemekte zorlanan müşterileri için yeni ödeme planı sunarak ayrıcalıklı bir banka olduğunu göstermektedir. Garanti Bankası, ihtiyaç kredilerin konut kredisi haricinde erken ödeme yapanlara indirim uygulayan bir bankadır. Konut kredisinde ise 36 ayı aşmamış döneme sahip ise aynı şekilde ihtiyaç kredisinde erken ödeme indirimi uygulayabilmektedir.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

İş Bankası, ihtiyaç kredi konusunda müşterilerine zorlu ödeme planı oluşturmak yerine, müşterilerin bütçesine göre kredi planı sunmaktadır. Bunun yanı sıra emeklilere ise 3 ayda bir kredi ödeme fırsatı sunmaktadır. İş Bankası, ihtiyaç kredisi alan ve erken ödemek isteyen müşterileri için uygun oranlarda erken ödeme indirimi uygulamaktadır. Konut kredilerinde 36 aylık döneme bakılırken, diğer ihtiyaç kredilerinde ise erken ödeme indirimi müşterileri memnun edecek düzeydedir.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Vakıfbank, konut, taşıt, ferdi ve eğitim gibi çeşitli ihtiyaç kredileri sunan bir başka bankadır. Erken ödeme, bütçeye göre ödeme planı ve emeklilere özel ödeme planı oluşturan Vakıfbank, erken kredilerini ödeyenlere bazı fırsatlar sunmaktadır. Diğer bankalarda olduğu gibi konut kredisi haricinde bütün ihtiyaç kredilerinde indirim fırsatı sunan Vakıfbank, müşterilerinden sadece konut kredisinde ceza vermelerinden dolayı şikâyetçi olabilmektedir. Ancak bu durum yasa gereği olduğu için konut kredisi alan ve erken ödeyerek indirim almak isteyen kişilerin dönemleri 36 aydan az olması gerekmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.