IBAN Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

IBAN Numarasından Şube Kodu nasıl bulunur? IBAN Numarasından hesap numarası nasıl bulunur? İban numarası ile ilgili tüm detaylar burada.

2012 senesinin sonucunda yaşamımıza IBAN olarak girmiştir. Açılımı ise “International Bank Account Number” Türkçe de “Uluslararası Bankacılık Hesap Numarası” manasına gelmektedir. Iban ile milletler arasın da para aktarması yapılabilmektedir ve bunun yanı sıra Türkiye’deki bütün bankalar arasında iban numarası ile mesai saatleri içinde EFT gönderebilmektesiniz.

Eğer mesai saatleri dışında EFT ile para gönderdiyseniz paranız ertesi gün mesai saatleri içinde karşı yönün hesabına aktarılmaktadır. Hem de iban numarası ile 7 gün 24 saat dilediğiniz vakit havale ile para aktarması yapmanız da mümkün olabilir. IBAN yardımıyla yanlış prosedürlerin minimum düzeye indiği görmekteyizdir. İlk evvel Avrupa’da sarf edilen sistem bundan sonra bugünümüzde bütün dünya devletleri doğrulusunda ortak kullanılmakta olan sistem yolunda ilerlerken Türkiye’de bu sisteme geçiş yapmıştır. Türkiye’de geçtiği bu sistem ile milletler arası para aktarmalarında de bir eşzamanlılık (senkronizasyon) sağlamış durumdadır.

IBAN Numarasından Şube Kodu Bulma

IBAN numarası 26 rastgele sayıdan meydana gelen bir numaradır. IBAN numarasından şube kodu nasıl yer alır sizlere bunu bildirime çalışacağım. Dünyadaki her iban bütün iban numaralarından değişiktir ve belirli kombinasyonlara göre tertiplenmektedir.

IBAN başındaki TR,EN gibi sözcükler ülkelerin kısaltması olup kartın hangi ülkeye ait bulunduğunu göstermiştir. Sonra 2 sayı vardır bu sayıda denetim basamağı olarak meydana getirilmiştir. Sonra gelen 5 kod ise bankanın kodunu ifade etmektedir. Sonraki bir kod ise rezerv kısmıdır ve değişmediği prosese sıfır olarak yazılır. Hesap numarası da ileri 16 basamaktan oluşmaktadır ve dünyadaki başka bankalar ile Türk bankaları içinde sayı – büyük harf (İngilizce karakterli) içerir. Her iban kendine özel olarak üretilmektedir ve Türkiye’de merkez bankası doğrulusunda dünyada tespit edilen başka bütün bankalara bildirilmektedir. Bu biçimde iban kodunun doğru olup olmadığı hesaplanmaktadır.

IBAN Numarasından Şube Kodu Bulma

IBAN Numarasından Şube Kodu Bulma

Şube kodu IBAN numarasından nasıl yer alır? Iban herhangi bir ülkenin herhangi bir bireyin kendi ülkesinden bir şahsa yâda kuruma para gönderirken alırken sarf edilen prosedür kodudur. Iban ile birlikte isi ve soy isimin bildirilmesi yeterli olmaktadır. Para gönderip alırken ıban numarasının doğruluğu ve isim soy isimdeki doğruluk oldukça önemlidir. Çünkü gerçekleştireceğiniz küçük bir hatalı paranızın diğer hesaplara gitmesine yâda göndermek dilediğiniz şahsa paranın ulaşmamasına sebep olabilmektedir.

IBAN numarası ile şube kodu 5 koddan oluşmaktadır. Iban ile para gönderirken yanlış yazmanız halinde paranız karşı doğrultuda gitmemektedir. Şube kodunu hatalı girerseniz diğer bankaya gitme olasılığı bulunmaktadır. Paranız verilerde problem olması halinde karşı doğrultuda ulaşmaması ise banka paranızı beklemeye alır ve 5 gün içinde paranızı hesaba yatırır. Eğer paranız hesaba yatmış ise bankanız ile etkileşime geçin ve havuz hesabını denetim etmelerini rica ediniz. Fakat yanlış prosedürlerde paraların %95’i direkt olarak hesaba iade edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz