Hurda Araç ÖTV İndirimi

Hurda araçların karşılığında yapılacak olan ÖTV indirimi son zamanlarda oldukça fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Uzun süredir konuşulan ve üzerinde çalışmalar yapılan torba tasarısı kapsamında yer alan hurda araç ÖTV indirimi, 16 yaşından büyük araçları kapsamaktadır. Yatırım, istihdam, üretim teşviklerinden çeyiz desteğine kadar pek çok düzenlenmeyi kapsayan torba yasası hurda araçlar için ÖTV teşvikini de içermektedir. İkinci el araçların trafikten çıkarılması ve yeni araçların alınmasına destek verilmesi amacıyla oluşturulan teşvik 2019 senesinin sonuna kadar geçerli olacaktır. ÖTV teşviki 10 bin TL’yi geçmeyecek şekilde ve 16 yaş üzeri otomobil, otobüs, panelvan, kamyonet ve kamyonları kapsayacaktır.

Hurda Araçlara ÖTV İndirimi Şartları Nelerdir?

Ülkemizde 2017 senesinde kayıtlı araç sayısı 22 milyonu geçmiş durumdaydı. Ve gün geçtikçe artmaya devam etti. Bu araçların 2,5 milyondan fazlası 16 ila 20 yaş arasında olup 5 milyondan fazlası 21 ve üzeri yaş aralığında araçlardan oluşmaktadır. Yani toplamda 16 yaş ve üzeri 7 milyondan fazla araç trafikte aktif olarak dolaşmaktadır. Yaşlı araçların trafik kazalarında oynadığı rol, emisyonda oluşan artış, yüksek bakım giderleri ve yüksek akaryakıt kullanımı ihtiyacı göz önünde bulundurularak ÖTV teşviki oluşturulmuştur. Hurda araç ÖTV indirimi 2018 senesinde başlayıp 2019 senesinin sonuna kadar verilecektir. ÖTV teşviki sayesinde çevreninin korunması sağlanarak yüksek akaryakıt tüketiminin önüne geçilmesi planlanmaktadır. Bu teşvikten yararlanabilmek belli şartlar vardır ve şartların başında aracın 16 yaş ve üzeri olması vardır. Hurda araç ÖTV indirimi şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Öncelikle aracın trafikten sildirilmesi gerekmektedir.
  • Trafikten sildirilen araç, imha merkezine teslim edilmelidir.

Bu şartlarla ihraç ve imha edilen araçlar ÖTV teşvikinden faydalanabilecek. ÖTV teşviki kapsamında yeni alınacak aynı cinsten araç için 10 bin TL’ye kadar ÖTV indirimi sağlanacaktır. İmha edilecek olan 16 yaş ve üzeri aracın cinsi ve özelliklerine göre 10 bin TL’ye kadar indirim yapılacak ve bu konuda yetkili karar merci Bakanlar Kurulu olacaktır.

Hurda Araç ÖTV İndirimi Ne Zaman Başlıyor?

Torba yasa kapsamında yer alan hurda araç ÖTV indirimi ayrıntıları açıklanmış ve 2019 senesinin sonuna kadar süreceği belirtilmiştir. ‘Hurda araç ÖTV indirimi ne zaman başlıyor?’ sorusu 16 yaş ve üzeri araç sahiplerinin en çok merak ettiği sorular arasında yerini almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasa henüz onaylanmadı. Hurda araç ÖTV indirimi resmî gazete yayını yapıldı. Fakat 2018 ve 2019 senelerini kapsayacağı için yakında başlayacağı söylenmektedir. Torba yasasında yer alan düzenlemeler her geçen gün artmaya ve açıklanmaya devam etmektedir.

Hurda Araç ÖTV İndirimi Faydaları

Hurda araçlar için verilecek olan ÖTV teşviki sayesinde 16 yaş ve üzeri araçların trafikten çekilmesi ve bu sayede trafik kazalarının azalması, akaryakıt tüketiminin azalması, çevre kirliliğine olumlu etki sağlaması gibi sebeplerle sunulmaktadır. Ülkemiz 7 milyonu aşkın 16 yaş ve üzeri araç olduğu düşünülürse yaklaşık 7 milyon vatandaş bu ÖTV indiriminden faydalanabilecek. Bu destek sayesinde yeni araç alımı konusunda da destek sağlanmış olacaktır. Yeni araçların kullanımında çevreye daha az zarar veren ve az yakıt tüketimi sağlayan modeller tercih edilebilmektedir. Alınacak olan indirim 10 bin TL’yi aşmayacak şekilde verilecektir. Fakat net olarak hangi araç ve yaş için ne kadar indirim verileceği kararını Bakanlar Kurulu karar vereceği için net rakamlar belli değildir. Bu sebeple alabileceğiniz ÖTV indirimi hurda aracın durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz