Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap kesim tarihi nedir? Hesap kesim tarihi değiştirme nasıl yapılır? Son ödeme tarihi nedir? Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasından ne kadar zaman bulunur?

Kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmesi gereken iki tarihten biri hesap kesim tarihidir. Ödeme işlemleriniz için önemli olan hesap kesim tarihinizi bilmeniz son ödeme tarihinizi bilmeni için de kolaylık sağlar.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, bir aylık dönem içerisinde yaptığınız harcamaların toplam tutarlarının belirlenerek bir ekstreye bağlandığı tarihtir. Bu tarihe kadar yapmış olduğunuz kredi kartı harcamaları ilgili ayın ekstresinde yer alır. Örneğin her ayın altısı hesap kesimi tarihiniz ise 6 Temmuz – 6 Ağustos arasında yaptığınız harcamalar, 6 Ağustos tarihinde Ağustos ayı ekstresini oluşturur.

Ekstre tarihi kesin bir gün olarak belirlenmez. Genellikle hasta olarak bir hesap kesim tarihi aralığı belirlenir. İlk hafta, ayın ortası veya ayın son haftası şeklinde bir hesap kesim tarihi belirlenebilir. Hesap kesim gününün ilgili ay için belirlenmesinde resmi tatiller, hafta sonu tatilleri etkilidir. Ayrıca son ödeme gününün geleceği tarihe de bakılır. Ayın altısı olarak belirlenen hesap kesim tarihinden 10 gün sonra gelen son ödeme tarihi hafta sonu tatiline denk geliyorsa hesap kesim tarihiniz ayın yedisine kaydırılabilir.

Son Ödeme Tarihi Nedir?

Son ödeme tarihi kredi kartı hesap kesimi yapıldıktan sonra o aya ait olan ekstre borcunuzu ödemeniz gereken son gündür. O güne kadar, o gün de dahil olmak üzere, kredi kartı borcunuzun en azından asgari kısmını ödemeniz gerekir.
Kredi kartı son ödeme tarihi hesap kesim tarihinden 10 (on) gün sonradır.

Hesap Kesim Tarihi Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Hesabınızın kesileceği tarihten en geç 10 gün sonra ödeme yapmanız gerektiği için sabit bir maaşınız varsa hesap kesim tarihinizi belirlerken son ödeme tarihinizin maaşınızı aldığınız tarihten sonraya gelmesine dikkat edin.
  • Sabit geliriniz yoksa ayın hangi kısmında ödeme imkanlarınız daha genişse hesap kesim tarihinizi ve ona bağlı olan son ödeme tarihinizi ona göre belirleyin.
  • Bankalara göre değişmek koşuluyla yılda sadece birkaç kez hesap kesim tarihi değiştirme şansınız olduğu için sık sık hesap kesim tarihinizi değiştirmekten kaçının ve sizin için en uygun tarihi belirleyin.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Hesap kesim tarihi değiştirme bankacılık işlemleri arasında en kolay yapılabilecek olanlardandır. Bu işlem için müşteri olduğunuz bankanın hangi bankacılık kanallarını kullandığınız önemlidir. Çoğu banka internet ve mobil şube üzerinden kart işlemleri menüsünden kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirme olanağı sunmaktadır. Ayrıca bankanızın telefon şubesi ve yerel şubeleri aracılığı ile hesap kesim tarihi değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.