Hayvan Destekleme Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık faaliyetlerinin ve üretimin desteklenmesi için devlet destekleri sağlanıyor. Hayvan destek kredisi kapsamında 5 büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan desteği sağlanıyor. Proje maksadıyla hibe edilen hayvanların 3 yıl içerisinde; 15 küçükbaş için 75 adet olması planlanıyor.

Bu proje kapsamında 25.000 küçük işletme yararlanabilecek. 100.000 TL’ye kadar hayvan kredisi sunuluyor. Ayrıca devlet desteği ile ahır- ağıl ve tesis yapımı da sağlanacak.

2018 Faizsiz Hayvan Kredisi Desteği

Devlet destekli tarım ve hayvancılık kredilerinde kadın girişimciler için de destek sunuluyor. ÇKS sistemine kayıtlı çiftçiler, 18- 40 yaş arası genç çiftçiler, çiftçilik yapmak isteyenler ve kadın girişimciler için faizsiz hayvan kredileri veriliyor. Bu krediler iki farklı seçenekte sunuluyor.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi ile alınan hibe krediler ve faizsiz kredi seçeneklerinden oluşuyor. Kadın çiftçiler verilen hayvan desteği programıyla; 5 büyükbaş ile 30 damızlık küçükbaş hibe olarak sunuluyor. Hayvan destek kredisi ise 100.000 TL’ye kadar veriliyor. Faizsiz olarak verilen kredinin ödemesi ise 5 yıl sonrası için sunuluyor.

Özel Bankalardan Hayvan Destek Kredisi

2 yıl geri ödemesiz olarak verilen hayvan destek kredisi, 7 yıl vade seçenekleri ile sunuluyor. Ziraat Bankası, Halk Bankası, TEB, QNB Finansbank, Denizbank, HSBC, Odeabank kredilerinde 5 yıl geri ödemesiz hayvan destek kredisi veriliyor.
Ziraat Bankası hayvan destek kredisi seçeneğinde ise 2 yıl ödemesiz kredi olanağı sunuluyor. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin desteklenmesi, çiftçiler ve yeni girişimcilere destek olunması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması için hayvan kredileri sunuluyor.

Ziraat Bankası kredi kullanımı için gerekli prosedürlerin tamamlanması gereklidir. Teminat gösterilmesi, tarım veya hayvancılık faaliyetlerinin projelendirilmesi gereklidir. Ayrıca kredinin geri ödemesi için gelir belgesi gösterilmesi ve kredi tutarının uyumlu olması gereklidir. Teminatlar, hayvan kredisi miktarına göre sağlanmalıdır.

Ziraat Bankası hayvan kredileri için ayrıca kredi puanının yeterli ve uygun olması gereklidir. Genç çiftçiler için sunulan faizsiz kredi seçeneğinde ise 90 bin TL’ye kadar kredi olanağı sunuluyor. 30 bin TL hibe alabilen 18- 40 yaş arası genç çiftçi veya girişimciler, 90.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz