Hayat Sigortası İadesi Nasıl Geri Alınır?

Hayat sigortası İadesi bazı özel durumlarda yapılabilmektedir. Günümüzde hayat sigortasına yeteri kadar önem verilmemektedir. Bu beklide yaşamış olduğumuz toplumun özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak ne var ki hayat sigortası kullanmış olduğumuz kredinin teminatıdır. Açıklamak gerekirse kredi kullanan kişinin ölümü halinde kullanmış olduğu kredinin borcu mirasçılarına kalmaktadır. İşte tam burada hayat sigortası devreye girmektedir. Mirasçıları zor durumda bırakmamak için yapılan hayat sigortası kredi borcunun tamamını kapatmaktadır. Bu kredi kullanan kişinin ölümü halinde olmaktadır. Bu yüzdendir ki her sigorta paketinde kişinin vefat etmesi durumunda arkasında bırakacağı sevdiklerini de düşünerek hayat sigortası yaptırması çok önemlidir.

Hayat Sigortası İadesi

Kullanılan kredi ile birlikte yapılan hayat sigortası iadesi sadece kredi borcunun erken ödenmesi halinde mümkün olmaktadır. Kullanmış olduğunuz kredi vadesi 36 ay ve siz bu krediyi 6 ay sonunda tamamını kapatmanız durumunda, kredi başlangıcında yapılmış olan hayat sigortasının 6 aylık kısmı kesilerek geri kalan miktar tarafınıza iade edilmektedir. Yani sigorta bedelini kredi kullanılan vadenin sonuna kadar olan süre için peşin ödeyen kişiler sigortayı erken kapatmaları durumunda ödedikleri bu tutarı geri isteme hakkına sahiptir.

Hayat Sigortasında Ölüm Hali

Kredi kullanımında hayat sigortası yapılmasının nedeni kredi kullanan kişinin vefat etmesi sonucunda kredi borcunun mirasçıları zor durumda bırakmadan hayat sigortası poliçesi tarafından karşılanmasını sağlamaktır. Kredilerde hayat sigortası ise mirasçıların krediyi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda borç yükü ile karşı karşıya kalmalarını engellemektir. Hayat sigortası yapılmamış ise kalan kredi borcu mirasçılara devredilerek onlardan tahsil edilmektedir.

Hayat Sigortası İadesi Nasıl Geri Alınacak?

Kredi borcunuzu erken kapatmanız durumunda Hayat sigortasında geri kalan primleri almak için ilgili bankaya Hayat Sigortası İade dilekçesi yazmalısınız. Bankadan olumsuz yanıt gelmesi halinde aynı dilekçe ile ilçe kaymakamlıklarındaki hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Gerekçeli karar en geç üç ay içerisinde tarafınıza bildirilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz