Halkbank ATM Kartımı Yuttu

Şüphesiz ki ATM’ler çağımızın en büyük kolaylıklarından birisi. Zira hemen hemen bütün bankacılık işlerimizi 7/24 pratik bir şekilde halletmemize olanak sağlayan ATM’ler, günümüzde vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyorlar. Halkbank da ATM teknolojisine en büyük katkı ve yatırımı sağlayan bankalar arasında lider konumda desek sanırım yanılmaz olmayız. Çünkü banka en büyük ATM ağına sahip bankalar arasında yer alıyor. Sağladığı 7/24 kesintisiz hizmet sayesinde müşterilerini de bir hayli memnun eden Halkbank, gün geçtikçe ATM işlem menü içeriğini de arttırıyor. Ama tabii ki bütün banka ATM’lerinde olduğu gibi bazı zamanlar Halkbank ATM’leri de bizi mağdur edebiliyor. Özellikle kart yutmalarından dolayı bankaların müşterileri mağdur olabiliyorlar. Peki ATM’lerin kart yutması neden kaynaklanıyor?

Halkbank ATM’sinin Kart Yutması Neden Kaynaklanıyor?

Aslında bu sorunun iki tane cevabı, tek nedeni var. Nasıl dediğiniz duyuyor gibiyiz. Şöyle ki; Halkbank ATM’si dahil bütün bankaların ATM’lerinin kart yutmasının tek nedeni sizin güvenliğinizi sağlamaya çalışmaları. İki cevabının birincisi ise yine sizden kaynaklanan sorunlardan dolayı ATM’ler kart yutuyor olmaları. Diğer cevap ise ATM’lerden kaynaklı sorunlardan dolayı kartların yutuluyor olması.

Halkbank ATM’si Bozulunca  Kart Yutar Mı?

Evet, yutarlar. Her ne kadar bütün bankalar ki özellikle Halkbank bütün ATM’lerini son teknoloji ile donatmış olsa da yaşanan bazı teknik arızalardan dolayı maalesef işlem yaptığımız kartları yutabiliyorlar. Bu gibi durumların yaşanmaması için maalesef yapacak bir şeyiniz yok. Zira ATM’lerde hem donanımsal hem de yazılımsal olarak meydana gelecek arızalarında sadece o bankanın yetkilileri müdahale edebiliyorlar. ATM’ler bozulmalarının yanı sıra elektriklerinin kesilmeleri sırasında da kartlarımızı yutarak bizi mağdur edebilirler. Yine bunun olmasını engellemek için maalesef bir şey yapamazsınız. Ama merak etmenize gerek yok zira saydığımız bu durumların gerçekleşmesi çok düşük ihtimallerden ibaret.

Halkbank ATM’si Başka Neden Kartları Yutar?

Halkbank dahil bütün banka ATM’leri en çok sizden kaynaklı problemlerden dolayı kart yutmakta. Bunu okuduğunuzda şaşırdığınızı biliyoruz lakin doğru olan bu. Zira bankaların ortaklaşa yaptıkları araştırmalara göre kartını kaptıran her 100 kişiden 90’ı kendisinden kaynaklanan sebepten dolayı kartını kaptırıyorlar. Peki Halkbank ATM’sinin kartımızı kapmasını nasıl önleyebiliriz? Sizden kaynaklı kart kaptırma olaylarını engellemek için dikkat etmeniz birkaç husus mevcut. Bu hususlardan ilk ve en önemlisi ise şifrelerinizi kesinlikle yanlış girmemeniz. Bankaların sizin güvenliğinizden dolayı uyguladığı kurala göre bir müşteri üst üste ne fazla şifresini 3 kere yanlış girebilir. Yani şifrenizi üst üste 3 kere yanlış girerseniz ATM’ler otomatik olarak güvenliğinizden endişe duyacak ve kartlarınıza el koyacaktır. Bunun olmaması için şifrenizi en fazla 2 kere yanlış girmelisiniz. Şayet hala daha şifrenizi hatırlamıyorsanız da 0850 222 0 400 hatlı Halkbank müşteri hizmetlerini arayıp yardım alabilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kartımızı güzel kullanmamız. Bunun kart kaptırma ile ne alakası olabilir diyebilirsiniz lakin şayet kartınızın üzerindeki mikro çipiniz zarar gördü ise kartınızı ATM’lere kaptırabilirsiniz. Neden mi? Çünkü kartların üzerindeki mikro çipler kartınız ile ATM arasındaki iletişimi sağlarlar. Şayet bu iletişim sağlıklı gerçekleşmezse ATM’ler bunu güvenlik ihlali olarak algılayarak kartınıza anında el koyacaktır. Bütün bunlara dikkat edince kartımızı kaptırmayacak mıyız diye sorarsanız şayet, dikkatli olunması gereken son bir husus daha var. Kartınızın son kullanma tarihi. Şayet kartınızın üzerinde yazan son kullanma tarihi geçtiyse ATM’ler kartınızı tanımayacak ve yutacaktır.

Halkbank ATM’si Kartımızı Yutunca Ne Yapmalıyız?

Şayet kartımızı yutan Halkbank ATM’si bir şube ATM’si ise hemen şubeye girip yardım alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda banka çalışanlar öncelik olarak sizinle ilgilenecek ve güvenliğinizi sağlayacaklardır. Ama eğer kartınızı kaptırdığınız ATM bir şube ATM’si değil ise yapmanız gerekenler daha önem arz ediyorlar. İlk yapmanız gereken şey kartınızı kaptırdığınız ATM’nin başından kesinlikle ayrılmamanız. Ardından 0850 222 0 400 hatlı numaradan Halkbank’ın 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmelisiniz. Sizinle ilgilenen müşteri temsilcisi gerekenleri yapacak ve size de bilgi verecektir. Ama unutmayın ki kaptırdığınız eski kartınızı artık kullanamazsınız. Halkbank şube memuru veya müşteri temsilcisi kartınızı iptal edeceği için kullanım dışı olacaktır. Banka tarafından yeni gönderilecek kart ile işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz