Gelir Belgesi Olmadan Kredi Almak

Zaman zaman çeşitli ihtiyaçlarımız için kredi çekmek üzere bankaların kapılarını çalarız. Bankalar kredi kayıt bürosu kayıtlarındaki kredi puanımız ve aylık gelirimiz doğrultusunda bizlere ihtiyacımız olan krediyi tahsis etmeye çalışırlar.

Bankalar çeşitli ihtiyaçlarımız için kredi tahsis ederken pek çok faktörü dikkate alarak karar verirler. Bu faktörler ve açıklamaları aşağıda belirtilmiştir.

Kredi Kayıt Bürosu Sorgulaması: KKB sorgulaması kredi tahsisi için en önemli referans kaynağıdır. Bir kişi ile ilgili tüm kredi geçmişi kayıtları kredi kayıt bürosu tarafından tutulmaktadır.

Bu kayıtlarda ne kadar kredi çekildiği, aylık taksit ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığı, yasal takibe düşen kredi veya kredi kartı borcunun olup olmadığı gibi bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda kredi kayıt bürosu tarafından her kişi için bir kredi puanı ve kredi limiti belirlenmektedir.

Bankalar ise kredi tahsisinde bu kredi limiti ve kredi puanı doğrultusunda kredi tahsisi gerçekleştirmektedirler. Aylık gelir durumu: Kredi çekecek kişide dikkat edilen ikinci faktör ise kişinin aylık düzenli bir gelirinin bulunup bulunmadığıdır. Bankalar aylık düzenli geliri bulunan kişilere kredi tahsisinde öncelik tanımaktadır. Ancak herhangi bir yerde çalışmıyorsanız ve aylık düzenli geliriniz yok ise gelir belgesi olmadan kredi alma seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bankalar gelir belgesi talep etmeden kefil isteyerek veya üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulü ipotek ederek kredi tahsis etmektedirler. Mevcut kredileriniz ve ödeme sıklıkları: Bankalar tarafından kredi tahsisinde dikkat edilen üçüncü faktör ise ödemekte olduğunuz kredilerdir.

Eğer kullandığınız krediler toplamı nedeniyle KKB nezdindeki kredi limitiniz doldu ise bankalar yeni bir kredi verme konusunda isteksiz davranırlar. Ayrıca bankalar tarafından mevcut kredi borçlarınızdaki ödeme durumları da dikkate alınmaktadır. Gecikmede olan bir krediniz var ise yeni bir kredi tahsisinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kefillik durumunuz: daha önce kredi kullanmamış olsanız bile herhangi birine kredi çekimi işlemi esnasında kefil olduysanız bankalar size kredi tahsis ederken ihtiyatlı davranacaklardır. Kefil olduğunuz kişinin kredi borç durumu ve kredi taksitlerini zamanında ödeyip ödemediği bankalar tarafından incelendikten sonra eğer herhangi bir sorun yok ise kredi tahsisi gerçekleştirilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz