Garanti Bankası ATM Kartımı Yuttu

Kuşkusuz ki Garanti Bankası ülkemizdeki en büyük bankalardan birisidir. Zira sağladığı hem internet hem de telefon bankacılığı ile de öne çıkan Garanti Bankası, sahip olduğu ATM ağı ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Ağ diyoruz çünkü ülkemizin dört bir yanında binlerce ATM’ye sahip olan Garanti Bankası, müşterilerinin işlerini en kısa sürede yapmaları için mükemmel bir fırsat sunuyor. Hem de Garanti Bankası dahil bütün bankaların ATM’sini kullanmanız için bankanın müşterisi olmanız da gerekmiyor. Hayatımızda bankacılık konusunda çok avantaj sağlayan ATM’ler, işlerimizi büyük oranda halledebiliyorlar. Ama bazı zamanlar güvenlik sebebiyle ATM’ler daha doğrusu bankalar kartlarımıza el koyabiliyorlar. Bu gibi durumlarda karşılaşmamak veya karşılaştığınızda da nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ATM’lerin Kartları Yutmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle cevaplanması gereken bir soru var. O da böyle bir şeyin mümkün olup olmadığı. Cevabını verelim o halde; evet, ATM’lerin kartlarımızı yutmasını engelleyebiliriz. Hiç değilse bir nebze. Bir nebze diyoruz çünkü ATM’ler sadece bizden kaynaklı sebeplerden dolayı değil, kendilerinden kaynaklı sistemsel hatalardan dolayı da kartları yutabiliyorlar. Ama biz bu durumu minimuma indirmek için bazı önlemler almalıyız. Bu önlemlerin başında ise kesinlikle şifreyi yanlış girmeme var. Nasıl yani dediğiniz duyar gibiyiz. Şöyle ki; şayet kart şifreniz 3 kere üst üste yanlış girilir ise ATM’ler de bunu güvenlik ihlali algılaması sebebiyle kartlarınıza el koyuyor. Bunu engellemek ise çok basit. Tek yapmanız gereken kartınıza en fazla 2 kere yanlış şifre girmek. Şayet 2 kere üst üste şifre yanlış girerseniz hemen işlemi iptal edip kartınızı geri almalı ve 444 0 333 hatlı Garanti Bankası müşteri hizmetlerini aramanız gerekmekte.

Bir diğer alacağımız önlem ise kartımızın zarar görüp görmediğini ve son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol etmek olmalı. Zira ATM’ler bu iki durumda da kartınıza el koyabiliyorlar. Yani kartınızın üzerindeki mikro çip zarar gördü ise işlem yaptığınız ATM kartınızı tam verimli okuyamayacak haliyle güvenlik ihlali algılayarak kartınıza el koyacaktır. Şayet kartınızın zarar gördüğünü düşünüyorsanız hemen bir Garanti bankası şubesine başvurmanız gerekiyor. Ayrıca hem kartınızın zarar görmesi hem de son kullanma tarihinin geçmesi kartınızı sadece ATM’lerde değil, her türlü alışverişlerinizi ve işlemlerinizi engelleyecektir.

ATM’lerden Kaynaklı Kart Yutmaları Neden Olur?

Aslında ATM’lerden kaynaklı kart yutma vakaları binde bir desek yeridir. Çünkü yeni nesil ATM’ler sahip oldukları yapay zekadan dolayı aman aman büyük arıza olmadıkça kartınızı yutmamakta. Şayet ATM sistem bünyesinde bir teknik arıza hissederse o an önce işlem yapan müşterinin güvenliğini sağlayarak işlemleri sonlandırıyor ve kartları da iade ediyor. Ama tabii ki eski ATM’ler de yok değil. Eski yapıya sahip ATM’ler maalesef teknik arızalarda güvenlik amacıyla o anki işlem yapılan kartları yutmakta.

Garanti Bankası ATM Kart Yuttu Ne Yapabilirim?

Şayet işlem yaptığınız ATM, Garanti Bankası şubesine yakın ise hemen şubeye giderek durumu bildirmeniz gerekiyor. Lakin eğer şubeye uzak iseniz 444 0 333 hatlı müşteri hizmetlerini arayıp yardım almanız gerekmekte.

 

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.