Findeks Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Findeks kredi notunun ne anlama geldiğini ve önemini daha evvel ki yazılarımızda siz okurlarımıza açıklamaya çalışmıştık. Kısa olarak tekrar değineceğimiz findeks kredi notunuzla ilgili bilgilere diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu bankaların ortak olarak kullandığı bir puanlandırma sistemidir. Sistem içerisinde müşteriler farklı bankalarla olan kredili bireysel işlemlerine göre puanlandırılırlar. Ödemelerini düzenli yapan ve bankalarla iyi ilişkileri olup sürekli çalışan kişilerin findeks kredi notu yüksektir. Bankalara ödemelerini düzenli gerçekleştirmeyen ve bankalarla sabit, sağlıklı bir müşteri ilişkisi olmayan kişilerin ise findeks kredi notu düşüktür.

Findeksi kısaca bu şekilde özetledikten sonra findeksin renk sınıflandırmasının ne anlama geldiğine değinelim.

Findeks Renkleri

KIRMIZI 0 – 799 arası (Çok Riskli)
Kırmızının “dur” veya “geçit yok” anlamına geldiği bilinir. Bankacılık açısından da findeks renklerinde kırmızı hemen hemen aynı anlama gelir. Kredi alma ihtimali neredeyse yok denecek kadar olan kişiler bu renk grubuna dahildir. Kırmızı renk sınıfında iseniz:

  • – Bankalarla hiç çalışmamış olabilirsiniz.
  • – Kredi Siciliniz bozulmuş ve kara listeye düşmüş olabilirsiniz.
  • – Ödemelerinizi aksatıp, takibe düşüp sürekli puan kaybetmiş olabilirsiniz.
  • – Bu kırmızı alandan kurtulmak için ödemelerinizi düzenli hale getirmeniz birincil şarttır.

TURUNCU 800 – 1299 arası (Orta Riskli)
Turuncu renk olarak biraz daha sıcak olsa da kredi kullanabilmek için henüz yeterli seviyeye gelemediğiniz de gösterir. Bu renk sınıfına dahil olanların kredi başvurularında ek bilgi, belge, kefil ve ipotek istenebilir. Kredi almanızın çok kolay olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

SARI 1300 – 1499 arası (Az Riskli)
Az riskli diye tabir edilen bu renk gurubunun kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması oldukça olasıdır.

AÇIK YEŞİL 1500 – 1699 arası (İyi)
Findeks notunuzun rengi yeşile çaldıkça kredi alma ihtimaliniz de yükselir. Eğer siz de açık yeşil grubunda iseniz, borcuna sadık, bankalarla ilişkileri iyi müşteri olarak değerlendirilir ve muhtemelen kredi başvurularınıza olumlu sonuç alırsınız.

KOYU YEŞİL 1700 – 1900 arası (Çok İyi)
Bankalardan en hızlı kredi alan grup koyu yeşil renk sınıfında alır. Güvenilir, sadık ve bankalarla ilişkileri oldukça sağlam olan, çok iyi müşteriler bu sınıfta yer alır. Bu sınıfta yer alan müşterilere bankalar çoğu zaman kendileri kredi tanımlayarak teklifte bulunur. Bu renk sınıfında olmanız kadar ödemelerinizi aksatmayarak burada kalmanız da çok önemlidir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.