Findeks Kredi Notunu TC Kimlik Numarası İle Öğrenme

Türk bankacılık sektöründe kullanılan ve risk değerlendirme platformu olarak bilinen sisteme Findeks denilmektedir. Bankalar, müşterilerine kredi vermeden önce müşterilerinin Findeks kredi notlarını incelemekte ve sadece uygun gördükleri müşterilerine kredi vermektedirler. Eğer siz de bankalardan kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Kredi notunuz düşükse bankalar size ya kredi vermeyecek ya da kredi vermek için bazı şartları yerine getirmenizi isteyeceklerdir.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks kredi notunun önemli olmasının en önemli nedeni, bankaların kredi verip vermeyeceğine Findeks’e göre karar vermesidir. Eğer kredi notunuz düşükse hiçbir bankadan kredi alamayabilirsiniz.
Kredi notunun önemli olmasını bir diğer nedeni ise çekeceğiniz kredi miktarının genel de Findeks kredi notuna bağlı olmasıdır. Eğer kredi notunu çok düşükse, yüksek miktarda kredi çekebilecek olsanız dahi bankalar size yüksek kredi vermeyeceklerdir.

TC Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

TC kimlik numarası ile kredi notunu sorgulamak istiyorsanız öncelikle bankalarda kaydınızın olması gerekir. Yani bankalardan daha önce kredi kartı ya da kredi çekmiş olmanız gerekiyor. Aksi halde kredi notunuz 0 olarak gözükecektir.
Kredi notunu öğrenebilmek için telefonunuzun mesaj kısmına girmelisiniz. Mesaj kısmına TC kimlik numarasını ve doğum yılınızı aralarında boşluk bırakarak Findeks SMS hattına göndermelisiniz. Bu numara operatörlere göre değişiklik gösterse de genelde 1122 kullanılmaktadır.
Göndereceğiniz mesaj belirli bir ücret karşılığında olacaktır.
Mesajınızı gönderdikten sonra 5 dakika içerisinde kredi notunuz SMS ile size bildirilecektir.
Ayrıca kredi notunuzu öğrenmek için Findeks İletişim Numarası ile 444 4 552 numaralı hattı da arayabilirsiniz.

Kredi Çekebilmek İçin Findeks Kredi Notunuzun Kaç Olması Gerekiyor?

Findeks kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde size rakamla değil, iyi, orta, kötü şeklinde bir dönüş yapılacaktır.
Eğer bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi çekmek istiyorsanız kredi notunuzun en az “orta” seviyesinde olması gerekiyor. Aksi durumda bankalar başvurunuzu reddedebilir.
Ayrıca çekeceğiniz kredi miktarı da maaşınıza bağlı olarak artabilir ya da azabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz