Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir, KKB puanını etkileyen faktörler nelerdir, kredi puanı nasıl öğrenilir gibi konularda merakınızı giderecek tüm bilgiler, haberimizin devamında.

Oğlunuzun düğünü yaklaştığında ya da yeni bir araç almaya karar verdiğinizde, pek çok kişinin yapacağı gibi ilk işiniz bir bankanın kapısını çalmak olacaktır. Kullanmak istediğiniz kredi için bankanızdaki temsilcinizin karşısına oturduğunuzda, istediğiniz miktarda krediyi alamayacağınızı öğrendiğinizde genellikle size yapılan açıklama “kredi notunuz düşük” şeklinde olacaktır. Peki nedir bu kredi notu? Nasıl hesaplanır, neden düşer, nasıl yükseltilir.

Findeks kredi notu bankaların size “yardımcı” olmaya karar vermeleri için kullandıkları bir not sistemidir. İyi bir müşteri, başarılı bir finans kullanıcısı olup olmadığınızı bu sistem ile puanlar ve size o puanlar dahilinde limit belirlerler. Findeks kredi notunuz bankalardan kullanmış olduğunuz tüm bireysel nitelikteki kredi ve kredi kartı hesaplarınızın geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur. Banka ile girmiş olduğunuz her bireysel nitelikli alışveriş puanınızın hesaplanmasında kullanılır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse arzu ettiğiniz kredi limitine ulaşma ihtimaliniz de o kadar yüksek demektir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi notunuz belirli bileşenlerden oluşur. Bunlar:

 • %35 – Kredili Ürünlerinizi Ödeme Alışkanlıklarınız
 • Borcunuza sadık mısınız? Kredi taksitlerinizi zamanında ödediniz mi? Erken ya da geç ödemeniz var mı? Tüm bu ve benzeri soruların cevabı bu kısımdaki puanlarınızı belirler.
 • %35 – Mevcut Hesap ve Borç Durumunuz
  Kapanmış olan kredileriniz, borç bakiyeleriniz ve limtleriniz, olumlu ya da olumsuz olarak bu kısma dahil edilir.
 • %11 – Yeni Kredili Ürün Açılışlarınız
 • Her taze kredi, bireysel olarak sizin risklilik durumunuzu artıracaktır. Krediniz yeni ve ödeme performansınız henüz belirli olmadığı için bu sizi biraz riskli kılacaktır.
 • %10 – Kredi Kullanım Yoğunluğunuz
 • Çok kredi kullanıyor olmanız illa findeks kredi notunuzun düşük olacağı anlamına gelmez. Hiç kredi kullanmamış birinden notunuz daha yüksek olabilir. Bunu neyin belirlediğini ilerleyen aşamalarda okuyabilirsiniz.
 • %9 – Diğer unsurlar

Findeks Kredi Notu 0 ile 1900 arasındadır. Yukarıda sıraladığımız bileşenler ile bu aralıkta puanlar edinirsiniz. Findeks kredi notunuz kredilendirilebilirliğiniz ile doğrudan ilişkilidir. Tıpkı başarılı bir öğrencinin tercih hakkının daha fazla olmadı gibi… ne kadar yüksek kredi notu, o kadar yüksek kredi limiti demektir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi notu nasıl yükseltilir?

 1. Eğer bankalarla daha evvel hiçbir bireysel finans ilişkisinde bulunmadı iseniz, işe bir kredi kartı alarak başlayabilirsiniz. Aldığınız kredi kartınız düzenli olarak kullanmanız, ödemelerinizi de keza aynı şekilde düzenli yapmanız size artı puan getirecektir.
 2. Yine banka sicili sıfır kilometre biri iseniz kredi de kullanabilirsiniz. Miktarı önemli değil. Önemli olan kredinizin ödemelerini düzenli yapmanız. Düzenli yapılan ödemeler, aksatılmayan taksitler kredi notunuzun oluşmasını sağlar ve size yine artı puanlar getirir.
 3. Yukarı da da belirttiğimiz gibi hiç kredi kullanmamış birinin, kredi kullanmış birinden puanı yüksek olacak diye bir kaide yoktur. Aksine kredi kullanmış ve ödemelerini düzenli yapmış birinin kredi puanı hiç kredi kullanmamış birine göre daha yüksek olabilir.
 4. Findeks kredi notunuzu sık sorgulamak da kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla findeks puanınızı sık sık sorgulamaktan kaçının.
 5. Tıpkı bireysel krediler gibi kredi kartlarınız da kredi notunuzun oluşmasında oldukça önemlidir. Kredi kartlarınızı düzenli ve ekstrenizin tamamını ödeyebileceğiniz şekilde kullanmaya özen gösterin. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmak puanınızı yükseltecek ve koruyacaktır.
 6. Farklı bankalarda dağınık şekilde kredi borçlarınız varsa tek bir bankadan kullanacağınız kredide birleştirerek ödemelerinizi tek kanaldan gerçekleştirin.
 7. Ödemelerinizi aksatmamaya özen gösterin. Bir gün bile geciken ödemeler puanınızı düşürecek ve raporunuzda görünecektir.
 8. Bankalarla aktif ve düzenli bir şekilde çalışmaya özen gösterin. Sürekli kullanımda kalan ve sadık bir müşteri güven oluşturur.
 9. Kredi notunuz düşükse notunuz yükselmeden yeni bir krediye başvurmayın.
 10. Kredilerinizde veya kredi kartı harcamalarınızda ödeme güçlüğü çekiyorsanız borçlarınızı yeniden yapılandırın. Takibe düşmektense yeniden yapılandırmaya gidip bankanızla anlaşmak size avantaj sağlayacaktır.

Sonuç olarak saydığımız tüm maddelerle birlikte esas olan güvenilir müşteri profilinizin olmasıdır. Bu profili oluşturmak için de verdiğimiz tavsiyeleri uygulamanız size katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte finans sektöründe findeks kredi notunuz da dahil olmak üzere pek çok alanda profesyonel destek alabilirsiniz. Bankanızla sürekli ve aktif olarak çalışmanız, ilişkilerinizi sağlam tutmanız ve sizi yönlendirmeleri de findeks kredi notunuza olumlu katkı sağlayacaktır.

Peki kredi notunuzu nereden öğrenebilirsiniz?

Bunun için herhangi bir “kredi notunu öğren” bannerı bulunan siteye dalıp T.C. kimlik numaranızı paylaşmak size iç sıkıntısı ve baş belasından fazlasını getirmeyecektir. İşinizi sağlam tutmanızda fayda var. Findeks kredi notunuzu en kolay, bankadaki müşteri temsilcinizden öğrenirsiniz. Kendisine kredi notunuzu sorduğunuzda memnuniyetle söyleyecektir. Bunun haricinde findeks sisteminden online olarak, mobil operatörlerinizin servislerinizden de öğrenmeniz mümkün. Operatörünüz üzerinden 1122 numaralı servise T.C. kimlik numaranız ve doğum yılınızı kısa mesajla ileterek, mobil operatörünüzün belirlediği ücreti mukabili de findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendiğinizde ne yapmanız gerekiyor? “Benim puanım neden düşük?”, “Hocam kağıdıma bakabilir miyim?” gibi sorular sizi bir üst seviyeye taşımayacaktır. Bakabileceğiniz kağıtlar, geçmiş ödemelerinize ait dekontlar ve kredi kartı ekstreleriniz olacaktır.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.