Finansal Terimler Sözlüğü

Tuhaftır ki, parayla ilişkimiz küçük yaşlarda belki de bakkaldan şeker almakla başlar. Ancak finansla alakalı bir eğitim okullarda zorunlu dersler arasında yoktur. Ancak, özel bir ilginiz varsa veya üniversitede seçtiğiniz bölümde uygun dersler varsa alabileceğiniz bir eğitimdir finans.

Oysaki ülkemizin yaşadığı krizlere bakarsak bu konuda eğitime belki de en çok ihtiyacı olan dünya vatandaşıyız. Finansal zenginlik veya refah artışı dediğimiz şey ancak bu alandaki bilgi düzeyinin artışı ile mümkündür. Bunun için kendimizi sürekli eğitmekten başka bir şansımız maalesef bulunmuyor. Gerçek şu ki kimse cebimize fazladan bir para koymayacak. Bunu yatırım yaparak ve bilgi düzeyimizi artırarak ancak biz yapabiliriz.

İyi haber ise bunun için yeniden üniversite okumaya gerek yok. Aldığımız kitaplar veya artık her yerden bir tık ile ulaşabileceğimiz online bilgiler ile kendimizi geliştirebiliriz. Zaten artık bilgi o kadar hızlı güncelleniyor ki universiteler bu konularda geri kalmaya başladı. Örneğin kripto para alanlarında yaşanan hızlı gelişmelere ayak uydurmakta oldukça geç kalan bir eğitim sistemimiz var.

Bilmenizde fayda olacak diğer yatırım araçlarını ve terimleri ise kısaca ele aldık;

YATIRIM FONLARI NEDİR?
Bankaların , aracı kuruluşların portföy yöneticilerinin yatırımcılardan topladıkları paralar ile hisse senedi, tahvil, bono, kıymetli madenler gibi araçlarda yatırım fonu türüne göre alım satım yaparak yönettikleri portföydür. Fonlar, faiz , değer artış kazancı ve temettü gibi getiri araçları ile yatırımcılarına para kazandırmak amacındadır.

TAHVİL NEDİR?
Bir borçlanma aracı çeşididir. Borçlanma senedi olarak da bilinir. Yatırımcısına faiz kazandırırken ihraççısına uygun faizle sermaye kazandırmaktadır. Vadeleri 1 yıldan uzun olur. Devlet tahvilleri ve özel şirket tahvilleri bulunmaktadır. Devlet tahvilleri yatırımcısına daha az faiz kazandırmaktadır. Bunun sebebi arkasında devlet güvencesi olduğu için riski yoktur. Özel şirket tahvillerinde ise ödeme riski söz konusu olduğundan getirisi daha yüksektir.

BONO NEDİR?
Kısaca bir borçlanma aracıdır, borçlanma senedidir. Tahvil gibidir ancak vade süresi daha kısadır. Vadeleri 60 günle 300 gün arasında olmaktadır. Hazine bonoları ve özel şirket , banka bonoları bulunmaktadır. Hazine bonoları riski olmadığı için faizi daha düşüktür . Özel şirket ve banka bonoları ise görece riskli olduğu için faiz oranları daha yüksektir.

REPO NEDİR?
Sabit getirili , risksiz faiz getirisi olan yatırım aracıdır. Çok kısa vadeli yatırımlarınızı burada değerlendirebilirsiniz. Gecelik repo yaparak 1 günlük olarak dahi getiri elde edebilirsiniz.

BİLEŞİK FAİZ NEDİR?
Belirli bir dönemde kazanılan faizin apa paraya eklenip getirinin üzerinden de faiz elde edilmeye başlanmasına bileşik faiz denir. Örneğin 100 TL için her yıl %10 bileşik faiz alıyorsanız, 3 yıl sonra varlığınız 133.1 TL olacaktır (100 x1.1X1.1 X1.1 ). Eğer karı ayırıp sadece anaparayı faize koysaydınız 130 TL varlığınız olacaktı.

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI NEDİR?
Kısaltması VIOP olan ve Borsa İstanbul nezdinde kurulan vadeli işlemler piyasası, sermaye piyasası araçları ile düzenlenmiş olan kaldıraçlı kontratlar ile opsiyonların alınıp satıldığı bir pazardır. Belirli bir teminat karşılığında döviz, emtia ,borsa endeksi, hisse senedi gibi bir çok kontratı kaldıraçlı olarak alıp satabilirsiniz.

BİRİNCİL PAZAR NEDİR?
Hisse senetlerinde,tahvil ve bonolarda ilk satışların yapıldığı pazardır. Halka arzlar bu sınıfa girer. Banka veya aracı kurumlar bu satışları duyurarak belirli şartlar altında talep toplar ve menkul kıymeti satışa sunar. Halka arzlar sayesinde şirketlerin hisseleri küçük paylar halinde alınıp satılabilmektedir.

İKİNCİL PAZAR NEDİR?
Birincil pazar ile satışları gerçekleşmiş olan menkul kıymetlerin alınıp satıldığı piyasalardır, borsalardır.

RÜÇHAN HAKKI NEDİR?
Şirketlerin sermaye artırımı suretiyle yeni pay senedi oluşturup (bedelli), bunu mevcut pay sahiplerine sermaye paylarına oranla verdiği alma hakkıdır.

BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI NEDİR?
Bedelli sermaye artırımı, şirketin kasasına para girmesi amacıyla yapılan , esas sermayesine karşılık olarak hisse bedelleri ödendikten sonra yeni hisse senedi çıkarılmasıdır. Bunun sonucunda rüçhan hakkı verilir. Rüçhan hakkını kullanmak zorunlu değildir. Yani şirket ortakları (hisse senedi sahibi) tarafından bedelli sermaye artırımına katılmak zorunlu değildir. Ancak sermaye artırımına katılmayan ortakların , ortaklık payları azalır.

BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMI NEDİR?
Bir diğer sermaye artırım türüdür. Bu yöntemde şirket iç kaynaklarını kullanır ve bedelsiz hisse senedi dağıtarak sermaye artırımı yapar. Bu yöntem şirkete ek bir finansman sağlamaz. Şirket bir takım vergi avantajları ve sermaye yapısını güçlendirmek amacıyla bu yönteme başvurabilir.

SPK NEDİR?
‘Sermaye Piyasası Kurulu’, yatırımcıların haklarını korumak, piyasanın güven ve şeffaflık içerisinde çalışmasını sağlamak gibi görevleri olan , yetkilerini bağımsız kullanan , mali , idari özerkliğe sahip olan bir kamu kuruluşudur.

Etiketler :

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.