Ev Tapusuyla Kredi Alabilir Miyim?

Eğer birikim yaptığımız bir paramız yok ise veya birim olarak ayırdığımız parayı ihtiyaçlarımız için kullanmak istemiyorsak çeşitli ihtiyaçlarımız için bankaların sunduğu kredi alternatiflerini değerlendiririz. Bayram harcamaları, okul masrafları, tatil masrafları, ev tadilat masrafları gibi ihtiyaçlarımız için bankalar çok çeşitli ihtiyaç kredi seçenekleri sunmaktadır.

Söz konusu ihtiyaçlarımız için kredi tahsisinde genellikle bankalar eğer düzenli bir gelirimiz varsa maaşımızın 10 veya 15 katına kadar ihtiyaç kredisi vermektedirler.

Tabi bu kredi miktarının belirlenmesinde aylık gelir durumumuz ve kredi kayıt bürosu kredi sicilimiz de dikkate alınmaktadır.
Eğer mevcut kredi ödemeleriniz düzenli ise, aylık sabit bir geliriniz varsa ve kredi kayıt bürosu tarafından size sağlanan kredi limiti yeterliyse bankalar ihtiyaç kredisi başvurularınızı olumlu sonuçlandırmaktadır. Ancak zaman zaman bankalar çeşitli nedenlerle ihtiyaç kredisi tahsis etmek için kefil veya ipotek istemektedirler.

Bunun nedenleri şunlardır;

Kredi ödemelerindeki düzensizlik: Eğer mevcut kredi ödemelerinizde gecikmeler yaşanıyorsa ve bu gecikmeler süreklilik arz ediyorsa bankalar yeni bir tüketici kredisi tahsisinde sizden kefil veya ipotek isteyebilmektedirler.

Kredi Kayıt Bürosu kredi limitinizin dolmuş olması: Eğer çekmiş olduğunuz krediler nedeniyle size kredi kayıt bürosu nezdinde tahsis edilmiş olan kredi limitiniz doldu ise bankalar yeni bir kredi işlemi için kendilerini garanti altına alabilecek kefil veya ipotek talep ederler.
Aylık gelirinizin yetersiz olması: Talep ettiğiniz ihtiyaç kredisi için gereken aylık gelir sınırının altında bir gelire sahipseniz banka tarafından sizden bir kefil istenebilir veya varsa bir gayrimenkulünüzü ipotek etmeniz talep edilebilir.

İhtiyaç kredisi için limitinizin yetmediği durumlarda genellikle ev ipoteği ile ihtiyaç kredisi seçeneği kullanılmaktadır. Üzerinize kayıtlı bir ev olması durumunda bankalar evin ipotek edilmesi karşılığında daha yüksek tutarlı kredi tahsis edebilmektedirler.

Eğer kredi çekimi işlemi karlığında evinizi ipotek ettiriyorsanız bilmeniz gereken en önemli husus; kredi taksit ödemelerinizde gecikme yaşanması durumunda size kredi veren bankanın evinizdeki ipoteği satışa çevirerek evinizi satmaya hakkı olduğudur. Bu durumda banka evin satışından elde edilen gelirden kendi alacağınız tahsil eder ve geri kalan tutarı size teslim eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz