Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarının ihtiyaçları, harcama yapmak istediği özel durumları olamaz mı? Elbette olur. Peki evlerin idarecisi, ekonomi ve tüm diğer ev içi durumların yöneticisi olan ev hanımlarına bankalar kredi veriyor mu?

Yazımızın devamında size gerekli bilgileri vermeden evvel bir nüansa dikkat çekmemiz gerekiyor. Her ne kadar yazımızın içeriğinde ev hanımlarına verilecek krediden ve kredi veren bankalardan bahsedecek olsak da ev hanımları için tanımlanmış özel bir bireysel kredi sınıfı bulunmuyor. Genel olarak ev hanımlarının da faydalanabileceği bireysel krediler, çalışmayan kişiler için tanımlanan bireysel kredilerin içerisindedir. Ev hanımları bankalar nezdinde çalışmayan olarak değerlendirildiği için başvurularınızı bu şekilde yapmanız gerekiyor.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Çeker?

Herhangi bir kişinin kredi başvurusunun değerlendirilmesi aşamasında belirli kriterler bulunmaktadır.

  • – Kredi Notu
  • – Banka Sicili
  • – Gelir Durumu
  • – Sahip Olduğu Gayrimenkul

Kredi kullanımın esnasında belirleyicidir.

Ev Hanımları İçin Kredi Notu

Ev hanımlarının her bir birey gibi kredi notu olması için bankalarla çalışmış olması gerekmektedir. Herhangi bir banka ile ilişkisi bulunmayan, kredili bir ürün kullanmamış olan ev hanımlarının da diğer herkes gibi kredi notu 0 (Sıfır) olur. Bu durum kredi kullanmak istediğinizde olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Bu nedenle, bankalarda bir birikim hesabınızın olması, bankalardan kredi kartı edinmiş ve ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız sizin kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir. Kredi notunuzun olmaması kredi alamayacağınız anlamına gelmiyor.

Kira Geliri: Beyan edebileceğiniz bir kira gelirinizin olması kredi kullanmak istediğinizde işinize gerçekten yarayabilir. Sonuç itibari ile kira da olsa ev hanımları için bu bir gelirdir.

Ek Gelir: Belgeleyebileceğiniz sabit bir ek geliriniz varsa bu da kredi başvurusu esnasında sunacağınız evraklar arasında yer alır.

İpotek Yöntemi: Sahip olduğunuz ev, arsa gibi bir gayrimenkul varsa bu taşınmazınızı ipotek altına alarak da kredi kullanabilirsiniz.

Kefil: Banka tarafından istenmesi durumunda bir kefil göstermeniz ve kefilinizin gelir durumunun sabit ve iyi olması kredi başvurunuz esnasında yardımcı olabilir.

Kredi kullanmak isteyen ev hanımları, yukarıda saydığımız şartlardan bir veya birkaçına sahipse kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmaması bankanın değerlendirmesine bağlıdır.

Hangi Bankalar Ev Hanımlarına Kredi Verir?

Türkiye’deki bankaların hemen hepsi çalışmayanlara, şartlarını uygun görmeleri halinde kredi verebilmektedir. Bir çalışmayan birey olarak değerlendirebileceğimiz ev hanımları da güncel oranları uygun olan herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz