Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi?

Ülkemizde hizmet sunmakta olan finans kurumları, ihtiyaç sahibi olan müşterilerine birçok farklı isim altında kredi kullanma şansı tanıyorlar. Kredi almak için hangi bankaya başvuruda bulunursanız o banka tarafından size çeşitli şartlar ve koşullar sunulur. Ayrıca krediniz onaylanmadan önce de bu şartları sağlayıp sağlamadığınız incelenir. Müşteriler de kredi alacakları zaman borçlarını düzenli olarak ödemeyi taahhüt ederler. Ancak her ne kadar bu taahhüt edilse de kimi zaman buna uymak mümkün olmaz. Bu durumun tekrarlanmaması için de bankaların bilgilerinin toplandığı ortak bir havuz bulunmaktadır ve size kredi verilmeden önce bu havuzda bulunan verilerden yola çıkılarak hesaplanmış olan kredi notunuza bakılır.

Eşinizin Banka Borcu Kredi Notunuzu Nasıl Etkiler?

  • Her ne kadar borcunuzu bankalara düzenli olarak ödüyor olursanız olun kimi zaman sizin ya da eşinizin durumundan dolayı kredi notunuz olumsuz olarak etkilenebiliyor.
  • Ancak bu durum her zaman için geçerli değildir. Sadece eşinizin size kefil olduğu durumlarda, eğer eşiniz banka borçlarını düzenli olarak yatırmazsa bu durumdan sizin kredi notunuz da olumsuz etkilenebilir.
  • Ancak bu etkilenme, sizin kendi borcunuzu yatırmadığınız zamanki etkilenme kadar büyük olmayacaktır. Eğer eşinizi kefil olarak göstermeyi düşünüyorsanız, eşinizin bankalara olan borcunu da düzenli olarak yatırmanız gerekecektir.

Eşiniz İcralık Olursa Mal Varlığınıza İcra Gelebilir mi?

  • Ülkemizde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi eşlerden birisinin bankaya olan borçları yüzünden icralık olması ve mal varlığına el konulmasıdır.
  • Bu durumdan diğer eşin haberi olmasa ve duruma itiraz etse dahi icra değişmeyecek ve eşlerin mal varlıklarına el konulacaktır.
    Ancak eşler arasında mal varlıkları için bir sözleşme varsa bu durumda işler tamamen değişir ve diğer eşin mal varlıklarına icra getirilemez.

İcralık Olmamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

  • Eğer bankalar ile icralık olmak istemiyorsanız öncelikle borçlarınızı düzenli olarak ödemeye çalışmalısınız.
  • Kimi durumlarda bankalara olan borçlarınızı düzenli olarak ödemeyebilirsiniz. Eğer kredi kartı borçlarınız yüzünden sıkıntı yaşıyorsanız bu durumda kredi kartı borçlarınızı yapılandırabilir ve daha düşük taksitler ile bankaya ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz