Engelli ÖTV İndirimi İle Araç Satın Alma

Türkiye’de bulunan 8 milyonun üzerindeki engelli bireyler ve engelli bireylerin yakınları için devlet tarafından pek çok destek sunulmaktadır. Bu desteklerden biri de engelli ÖTV indirimi olmaktadır. ÖTV indirimi, otomobil satın almak isteyen engelli bireyler için sunulan bir destek türüdür. Engelli bireyler; satın alınmak istenilen araç hacmi 1600 cm kübü geçmemesi şartıyla, Özel Tüketim Vergisi’nden yani Çevre Kirletme Vergisi’nden muaf tutulmaktadırlar. Bu destekten yararlanmak isteyen engelli kişlerin sağlık raporlarında % 40 oranında engelli olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Engelli Kişilerin ve Yakınlarının ÖTV İndiriminden Yararlanması

Engelli kişilere sunulan engelli ötv indirimi 2018 – 2019 yıllarında, engelli kişinin % 90’ın üzerindeki engel durumunda, alınacak araçtan kişinin 3.dereceki akrabalarına kadar olan yakınlarının yararlanmasına da izin verilmektedir. Bu noktada, engelli ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen engelli kişilerin ve yakınlarının en çok merak ettiği soru da engelli araç indirimi yüzde kaç?, olmaktadır. Son dönemlerde ÖTV’ye gelen zamlarla birlikte ÖTV tutarları bir hayli yükselmekte, 100 Bin TL’ye alınan bir araca 28 Bin TL tutarından ÖTV ödenmektedir. Alınmak istenilen araç tam donanımlı olduğu zamansa bu oran % 60’a kadar yükselmektedir. Tam teşekkülü hastanelerden alınacak engel raporu sayesinde belirtilen bu oranların ödenmesine gerek kalmaz. Engelli kişinin engel oranı % 90 ve üzerinde olduğunda ise bu indirimden engelli kişinin 3.dereceden akrabalarına kadar olan tüm yakınları da yararlanabilmektedir.

Engelli Kişiler İçin Sunulan ÖTV İndirimi

Engelli Kişilerin ÖTV İndiriminden Yararlanma Koşulları
Engelli araç indirimi şartları yerine getirildiği takdirde, engell kişiler ÖTV indiriminden yararlanabilmektedirler. Engelli ÖTV indiriminden tam olarak yararlanılmak istendiğinde; engelli bireyin engel durumunun % 90 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bunun da tam teşekkülü bir hastaneden rapor olarak alınması gerekir. % 90 ve üzerinde engeli bulunan kişiler, araç kullanımlarını kendileri gerçekleştiremeyecekleri için 3.dereceki yakınlarına kadar olan akrabaları araç kullanımını gerçekleştirebilir. Böyle bir durumda, engelli kişiler özel şoför tutarak da araç kullanımını sağlayabilirler.

Engelli bireylerin engel durumu ortopedik düzeyde olduğu zaman da ÖTV indiriminden yararlanılabilmektedir. Engelli bireylerin engel oranı % 40 ile % 90 arasında olduğu zaman ise ÖTV indiriminden belirli bir oranda yararlanılabilmektedir. % 40 ile %90 arasındaki engel oranlarında, engelli olan bireylerin araçlarına özel donanım yapılması gerekmekte ve bu durumda engelli bireyler H sınıfı ehliyet alarak araçlarını kendileri kullanmak zorundadırlar. Engelli Ötv indirimi 2018 yılında sol ayağında ortopedik engeli bulunan kişiler de yararlanabilmektedir. B sınıfı ehliyetiyle araç kullanabilen bu kişilerin araç vites sistemi otomatik olmalıdır. Aracı kendileri kullanabildiği gibi bir başka akrabası da aracı kullanabilir.

Engelli Kişilerin Araç Alımlarında ÖTV Hesaplama

Engelli araç hesaplama 2018 yılı çin veriler incelendiğinde;

  • Araç satış fiyatı 40 Bin TL olduğunda, ÖTV oranı % 45 olmaktadır. KDV oranı ise % 18 olur.
  • 40 Bin TL’lik bir araç engelli Ötv indirimi sayesinde kişiye 27.586 TL’ye mal olmaktadır.
  • Eğer araca özel donanım eklenecekse, eklenen donanımın fiyatı ÖTV indiriminin dışında tutulmaktadır.
  • Buradaki hesaba göre ve genel bilgiler dahilinde; motor hacmi 1600 cm kübü geçmeyen araçlarda ÖTV indirmi % 45 olmaktadır.
  • ÖTV matrahı, araç fiyatı 40 Bin ile 70 Bin TL arasında olduğu zaman % 50 olarak uygulanmaktadır.
  • 70 Bn TL’yi aşan araç fiyatlarında ise ÖTV indirimi % 60 oranında uygulankatadır. Araç fiyatında, 40 Bin TL’ye alınan araç fiyatına göre 12 Bin 390 TL artış olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz