En Yaygın Kripto Para Birimleri

Bir kripto para birimi, bireylerin dijital bir ortamda değer aktarmalarını sağlayan bir dijital nakit şeklidir. Bu makalede en yaygın kripto para birimleri hakkında bilgi vereceğiz.

Bitcoin

Her şeyi başlatan ilk kripto para birimi.

Ethereum

Geliştiricilerin Bitcoin ile çalışmayan farklı dağıtılmış uygulamalar ve teknolojiler oluşturmalarına olanak tanıyan Turing tamamlanmış bir programlanabilir para birimi.

Ripple

Çoğu kripto para biriminden farklı olarak, işlemler için ağ çapında bir fikir birliğine ulaşmak için bir Blockchain kullanmaz. Bunun yerine, Bitcoin’den daha hızlı yapan ancak aynı zamanda hacker saldırılarına karşı savunmasız hale getiren yinelemeli bir konsensüs süreci uygulanır.

sanal para birimleri nelerdir

Bitcoin Cash

En büyük Bitcoin madencilik şirketi ve bir ASIC Bitcoin madencilik çipi üreticisi tarafından desteklenen bir Bitcoin çatalı. Sadece birkaç aydır var, ancak piyasa değeri açısından ilk beş kripto para birimine yükseldi.

NEM

Bir Proof of Work algoritması kullanan diğer çoğu kripto para biriminden farklı olarak, kullanıcıların yenilerini alabilmek için zaten belirli miktarlarda paraya sahip olmalarını gerektiren Önem Kanıtı’nı kullanır. Kullanıcıları fonlarını harcamaya teşvik eder ve belirli bir kullanıcının genel NEM ağında ne kadar önemli olduğunu belirlemek için işlemleri izler.

Litecoin

Bitcoin’in dijital altınına kıyasla ‘dijital gümüş’ olma niyetiyle yaratılan bir kripto para birimi. 84 milyon azami jeton sayısı vardır.

IOTA

Bu kripto para biriminin çığır açan defter teknolojisine ‘Karışmayan’ denir ve bir işlemdeki gönderenin iki işlemi onaylayan bir İş Kanıtı yapmasını gerektirir. Böylece, IOTA bu işten adanmış madencileri çıkardı.

NEO

Her türlü finansal sözleşmenin ve üçüncü taraflara dağıtılan uygulamaların geliştirilmesine olanak tanıyan akıllı bir sözleşme ağıdır. Ethereum ile aynı hedeflerin çoğuna sahiptir, ancak Çin’de düzenlenmiştir, bu da Çin düzenleyicileri ve yerel işletmelerle gelişmiş ilişkiler nedeniyle potansiyel olarak bazı avantajlar sağlayabilir.

Dash

İki katmanlı bir ağ. İlk katman ağı güvence altına alan ve işlemleri kaydeden madenciler, ikincisi ise işlemleri ileten ve InstantSend ve PrivateSend işlem türlerini etkinleştiren “masternodlardan” oluşur. Birincisi Bitcoin’den önemli ölçüde daha hızlıdır, ikincisi ise tamamen anonimdir.

Qtum

İş uygulamalarını hedefleyen Bitcoin ve Ethereum teknolojilerinin birleşmesi. Ağ, Bitcoin’in güvenilirliğine sahiptir ve akıllı sözleşmelerin ve dağıtılmış uygulamaların kullanımına, Ethereum ağı içinde nasıl çalıştığına sahiptir.

Monero

Özel işlem yeteneklerine ve açık ve gizlilik odaklı ideallerinden dolayı en aktif topluluklardan birine sahip bir kripto para birimi.

Ethereum Classic

Ethereum’un orijinal bir versiyonu. Bölünme, orijinal Ethereum’un üzerine inşa edilen merkezi olmayan özerk bir organizasyonun hacklenmesinden sonra oldu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz