En İyi Yatırım Altını Hangisidir?

Altına yatırım konusunda eğer bilginiz yoksa, alacağınız altın size kâr değil zarar ettirir. Bir çok kişi altına yatırım hakkında bilgi sahibi olduğunu sanır fakat çok az kişi bu konuda bilgi sahibidir. Bu yazı içerisinde altına yatırım yapmak isteyenler önemli püf noktaları yer alacaktır. Bunun yanı sıra kâr marjını en yüksek oranda tutmak için de bilgiler yer almaktadır.

En İyi Yatırım Altını Hangisidir?

Cevap: En iyi yatırım altınları “Cumhuriyet altını, çeyrek altın, yarım altın, tam altın“.
Bütçeye göre yukarıda ismi verilen altınlar yatırım için tercih edilmesi gereken altınlardır. Bu tür altınlar tamamen yatırım amaçlı olmaktadır. Eğer yatırım altınları hakkında yeterli bilginiz yoksa ve hangi altın hangi isme karşılık geliyor net bilgiye sahip değilseniz “Yatırım Altınlarını Tanıyın” sayfasına göz atmanız yararlı olacaktır.

Neden Bu Tür Altınları Tercih Etmeliyiz?

Yatırım için tavsiye edilen bu tür altınları tercih etme sebeplerine değinecek olursak birden fazla söylenecek şey vardır. Öncelikli olarak yatırımda en önemli olan konu en kısa sürede kâr pozisyonuna geçebilmek için alış ve satış arasındaki değerin düşük olması gerekir. Bu altınların üretimindeki değer kaybının düşük olması nedeniyle alış ile satış arasındaki fiyat farkı da düşük olmaktadır. Bu da yatırım için en doğru tercihin bahsedilen bu altın türleri olduğunun göstergesidir.

Altın Bilezik ile Yatırım Olur mu?

Yatırım yapılırken en çok yapılan yanlışlardan biri bilezik ile yatırım yapma tercihidir. Bilezik alış ile satış fiyatı arasındaki fark gram başına ciddi bir orandadır. Kâr pozisyonuna geçiş daha uzun sürmektedir. Bu da kazanç için diğer altınlar ile kıyas edildiğinde pek elverişli olmadığını göstermektedir. Bu nedenle yatırım için önceliğiniz asla bilezik olmasın. Düz bilezikler de buna dahildir. Düz veya desenli bilezik farketmiyor. Fakat hem takı hem yatırım olsun isterseniz ve bu açıdan bakarsanız ilk tercih edeceğiniz tür 22 ayar düz bilezikler olmalıdır. Bilezik sadece hurda altın değerinde satıldığı zaman yatırım için uygun olur. Hurda altın ile ilgili detaylı bilgileri “Hurda altın” sayfasından inceleyebilirsiniz.

Takı Altınları ile Neden Yatırım Olmaz?

Takı altınları imalatında altın firesi ve işçilik fazla ön plandadır. Yapım aşamasındaki emek ve altın fire kaybı, takı altınlarının satışında fiyata yansıtılmaktadır. Satmak, paraya çevirmek istediğinizde ise işçilik ortadan kaybolur ve çok daha düşük rakama bozdurabilirsiniz. Bu nedenle yatırım için asla önerilmez. 22 Ayar takı altınları da bu konuya dahildir. Altın ayarı farketmeksizin takı altınları yatırım için uygun değildir.

Değerli Taşlar ve Pırlanta ile Yatırım Olur mu?

Değerli taşlara ilgisi olanlar da vardır mutlaka. Pırlanta, zümrüt, yakut ve benzeri bir çok değerli taş bulunmaktadır. Bu taşları alırken asla aklınıza yatırım da olur düşüncesi gelmesin. Çünkü pırlanta ve değerli diğer taşlar alırken çok yüksek fiyatlara alınırken bozdurulmak istendiğinde ise komik rakamlar teklif edilir. Hatta alıcı bile bulamayabilirsiniz.

Yatırım için hangi altını tercih edeceğine karar veremeyenler için, altın hakkında pek bilgi sahibi olmayan kişilere bu konuda ışık tutma amacıyla yazılmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz