Emekli Krediyi Ödemezse Ne olur?

Ekonomik sıkıntılar sebebi ile vatandaşlarımız çektikleri kredileri ödeyemez hale geldiler. Kredi faizlerinin yükselmesi ve ödenmeyen borçlar yüzünden düşen kredi notu sebebi ile mevcut bankalarda bulunan kredi borçları için başka bankalara müracaatda edilemiyor.

Emekli Maaşından Kredi Kartı Borcu Kesilir mi?

Bankalar kişilere 90 gün süre vermekte. Bu borçlar 90 gün içinde ödenmezse haklarında yasal işlem başlatılıyor. İcralık durumda olanlar için sigortalı olarak çalışılıyorsa maaşlarının dörtte birine haciz uygulanır. Mevcut borçlarından maaş kesintiye uğrar. Emeklilerde bu söz konusu değildir. Emeklilerin maaşları yalnızca kendi talepleri doğrultusunda kesintiye uğramaktadır. Kişilerin hakkında icra takibi başlatılmış dahi olsa emekli vatandaşlar İcra Dairesine müracaat ederek borcum maaşımdan kesilsin talebinde bulunmadığı sürece yasalara göre maaş haczi yapılamamaktadır.

Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Bankalar 90 gün yani 3 aylık bir süre tanımlamaktadır. Bu süreçte ödenmemesi halinde haklarında yasal işlem başlar ve belgeler avukata teslim edilir. Avukat aramaları ve mesajlaşmaların dışında bir cevap alamazsa hukuk bürosu tarafından aranılarak borcu hangi tarihlerde ödeyebileceğiniz sorulur.

Ödeyemediniz diyelim üzerinize kayıtlı eviniz veya aracınız varsa bunlar satışa çıkartılır ve borç eksilir. Bunlar yoksa eve haciz uygulaması yapılabilir. Zorunlu kullanımı olan eşyalarınız haczedilemez.

Banka Emekli Maaşına El Koyabilir mi?

Hayır bu mümkün değildir. Kişi borçları sebebi ile hacze uğramış ise İcra ve İflas Kanununun 82.maddesine göre bu hesaplara haciz uygulanamamaktadır. Emekli maaşları üzerindeki blokelerin kanunlar üzerinde herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Şahsi izin kullanılmadan bloke konmuşsa emekli bunu kaldırabilme hakkına sahiptir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.