Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Emeklilerin kredi borçlarını ödemediği durumlarda ne olur? Eve haciz gelir mi? Maaşa haciz konulur mu? Tüm bu sorular, kredi kullanan ve ödeme güçlüğü çeken emeklilerin aklını kurcalıyor olabilir. Yazımızın devamında emeklilerin kredi borcunu ödememeleri halinde girecekleri süreç hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Emekliler Kredi Borçlarını Ne Kadar Süre İle Ödemediklerinde Sıkıntı Olur?

Hayatının ahirine gelmiş, çalışıp didinip emekli olmuş; ama hayat pahalılığı gibi nedenlerle gelirini ihtiyaçlarına yetiremeyip kredi kullanmak zorunda kalmış bir emekli olabilirsiniz. Sorun emekli olup kredi kullanmanızda değil de kredi borcunuzu ödememenizde.

Evvela şunu belirtmeliyiz ki kredi ya da kredi kartı borcunu ödememek ya da banka ile anlaşma yoluna gitmemek muhtemelen sizi madden ve manen çok yoracaktır. Yazımızın sonunda banka ile nasıl anlaşabileceğinize dair de birkaç bilgi vereceğiz.

Kredi borcunuzu ödemediğiniz ilk 30 günün sonunda muhtemelen bankadan aranır ve kredi taksitinizi neden yatırmadığınız sorulur. Ödemede bir güçlük mü çektiğiniz yoksa kredi taksitinizi ödemeyi mi unuttuğunuz sorulur. Eğer gerçekten kredi taksitinizi ödemeyi unuttuysanız, bankanızdan otomatik ödeme talimatı vererek bu durumdan da kurtulabilirsiniz.

60 gün geçti ve siz hala kredi ya da kredi kartı borcunuzu hiçbir şekilde ödemedi iseniz bankadan gelen aramalar sıklaşmaya başlayacaktır. Günde birkaç kez aranıp, banka tarafından, borcunuzu ödemediğiniz takdirde yasal takibe sokulacağınız anlatılır.

90 güne yaklaştınız ve hala siz kredi ya da kredi kartı borcunuza dair en ufak bir ödeme yapmadı iseniz aramaların sayısının ciddi miktarda artığına şahit olacaksınız. Bu kez bankadan gelen aramalar daha ciddi boyutta olacaktır. Bankanın ödenmeyen borçların takip ile sorumlu birimleri tarafından o güne kadar olan borçlarınızın tamamını ödemeniz istenecektir ve aksi takdirde bir ihtarname gönderileceğinden bahsedilir.

Bu görüşmelere rağmen hala bir ödeme yapmadı iseniz bankadan noter vasıtası ile bir ihtarname alırsınız. Gelen ihtarnamede o güne kadar olan toplam anapara ve faizin hepsinin birden en kısa sürede ödenmesi konusunda uyarılırsınız. Bu en kısa süre genellikle 7 (yedi) gündür.

Bu süre içinde de hiçbir ödeme yapmadıysanız banka sizi son kez uyararak dosyanızı bir hukuk bürosuna ileteceğini belirtir. Sizden hala ses çıkmıyorsa dosyanız bir serbest hukuk bürosuna havale edilir.

Hukuk bürosu tarafından aranmaya başlarsınız bu kez. Borcunuzun toplamından, ödenmesi gereken süreden ve gerekirse evinize haciz gönderileceğinden bahsedilir.

Emeklilerin Evine Haciz Gelir mi?

Kendinizi emekliden evvel banka nezdinde bir müşteri olarak tanımlamanızda fayda var. Hukuk bürosu ile de ara ödemeler gibi önerilere rağmen anlaşamadığınız durumlarda, haciz işlemleri başlatılır. Eğer, taşınır ya da taşınmaz bir mal varlığınız varsa öncelikle bunların haczedilerek satışı yoluna gidilir. Borç miktarı satış gelirinden düşülerek kalan miktar size iade edilir. İcra yolu ile taşınır ya da taşınmaz mallarınızın satılması yerine sizin bu aşamalara gelmeden o malların bir kısmını gerçek fiyatları ile satışa çıkarmanız daha mantıklı olacaktır. Satılacak herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mal varlığı yoksa emeklilerin evine çok düşük bir ihtimalde olsa haciz gelebilir.

Evinize gelen icra memurları hayatınızı idame ettirebilmeniz için gerekli olan eşyalara dokunmaz. Birden fazla olan eşyalar ile satılması durumunda getiri sağlayabilecek, zaruri olmayan eşyalar haczedilir. Bunlar da evinizde yoksa yani temel ihtiyacınızı karşılayan eşyalar dışında kayda değer kıymetli eşyalar bulunmuyorsa hukuk bürosunun yapabileceği tek şey kalmıştır o da dosyanızı bankaya geri iade etmek. Banka içinde bu anda iki ihtimal ortaya çıkar. Ya sizin dosyanızı yeni bir hukuk bürosuna verecek ya da varlık yönetim şirketlerine devredecek.

Emeklinin Maaşına Ödeyemediği Kredi veya Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Haciz Konulur mu?

Emekli maaşına hiçbir şekilde haciz konulamayacağını konunun uzmanları açık bir şekilde dile getiriyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken konu kimi zaman bankalar tarafından bu hesaplara bloke konulabildiğidir. Bunun sebebi de bankanın icra müdürlüğüne size ait hesabı sadece bir hesap olarak bildirmesidir. İcra müdürlüğü tarafından emekli maaşı hesabı olarak tanımlanmayan bu hesaba bloke konulabilir. Bu durumda yapacağınız, ilgili icra müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurup blokeyi kaldırmaktır.

Bir diğer husus da imzaladığınız belgelerde saklı. Kredi kullanımı esnasında maaşınıza bloke ya da haciz konulabileceğine dair bir madde imzalamadığınızdan emin olmalısınız.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Hapis Cezası Alır mı?

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz için hapis cezası almayacağınız hukuk uzmanları tarafından belirtiliyor. Burada sizi sıkıntıya sokabilecek durum ise bir taahhütname imzalamanız halinde ortaya çıkıyor. Özellikle hukuk bürolarına sevk edilen dosyalar için kredi borçlularından borçlarını belirli bir tarihe kadar ödeyeceklerine dair bir taahhütname imzalamaları istenebiliyor. Eğer böyle bir taahhütname imzalar ve borcunuzu ödemezseniz hapis cezası alma ihtimaliniz ortaya çıkabilir.

Hukuki Sürece Girmemek İçin Ne Yapılmalı?

Bu bunaltıcı ve yorucu sürece girmek istemiyorsanız, en başta yapmanız gereken ödemelerinizi aksatmamak. Eğer ödemede güçlük çekemeye başladıysanız ya da güçlük çekeceğinizi fark ettiyseniz, bankanız ile görüşüp kredinizi yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Her halükarda banka ile anlaşma yoluna gitmeniz sizin için en faydalı olanıdır. Ödemede güçlük çekiyorsanız ve bir mal varlığınız mevcutsa icra gibi aşamalara gelmeden, taşınır veya taşınmaz kıymetlilerinizi kendi elinizle gerçek değeri ile satışa çıkarıp borcunuzu kapatmanız daha mantıklı olacaktır.

Tüm bu süreçlerin sizi kara listeye sokacağını, kredi sicilinizi bozacağını, kredi notunuzu düşüreceğini ve 5 yıl boyunca kredi kullanmaz hale getireceğini sakın unutmayın.

—————————

Yazımızdaki bilgilerin detayı için yaralandığımız kaynaklara ve konu ilgili haberlere göz atabilirsiniz.

Av. Yasin GİRGİN: https://www.yasingirgin.av.tr/emekli-maasina-haciz-konabilir-mi/
Gazete Vatan: http://www.gazetevatan.com/emekli-maasina-haciz-konamaz-990630-ekonomi/
Haber Türk: https://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/947870-emekliler-bu-habere-dikkat

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz