Ekspertiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Ekspertiz nedir, neden ve nasıl yapılır sorularının cevabını merak ediyorsanız, ekspertiz süreci ile ilgili bilgileri sizin için yazımızda derledik.

Ekspertizin Anlamı Nedir?

Aslında ekspertiz, eksper kelimesinden gelmektedir. Eksperin kelime anlamı uzmandır. Ekspertiz de bir uzman tarafından hazırlanan değerlendirme raporları için kullanılır. Bir taşınmazın gerçek değerinin belirlenmesi amacı ile bağımsız ve tarafsız olarak değerleme işlemine tabi tutulması da ekspertiz tanımı içerisindedir. Özellikle konut kredisi başvurularında sıkça karşılaştığımız ekspertiz raporu ile taşınmaz gerçek değeri farklı kriterlerin değerlendirilmesi ile ortaya konulur.

Ekspertiz Neden Yapılır?

Bankalar, konut kredisi başvurularında, başvurusu yapılan konutun gerçek değerinin en fazla %75’ine kadar kredi vermektedirler. Satın alınacak konutun ya da taşınmazın piyasa koşullarında gerçek fiyatının belirlenmesi amacıyla da ekspertiz raporu ister. Sizin ya da taşınmazı satanın beyanı ile fiyat belirlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle bir uzman tarafından hazırlanacak olan ekspertiz raporu büyük önem taşır.

Ekspertiz Raporunu Kim Hazırlar?

Satın almak istediğiniz taşınmasın ekspertizin bankalar kendi personeli vasıtası ile yapamaz. Kanun gereği bankalar ekspertiz raporu hazırlanması işini bağımsız lisanslı kuruluşlardan satın alır. Satın alınan bu hizmet, kullanacağınız konut kredisinde size ekspertiz ücreti olarak yansıtılır.
Burada önemli olan detay, gelecek olan eksperin işinin ehli olmasıdır. Görevlendirilen eksper, lisanslı bir konut değerleme uzmanı veya lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmak zorundadır.

Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır?

Bir daire ya da ev beğendiniz, kredi başvurusunda bulundunuz ve eksperin gelerek rapor hazırlayacağını söylediler. Bu aşamadan sonra eksper ne yapacak? Sırası ile yapılacakları açıklayalım.

Aşama 1: İnceleme

Bu ilk aşamada, almak istediğiniz taşınmaz eksper tarafından fiili olarak incelemeye alınır.

 • – Taşınmazın alanı,
 • – Fiziksel özellikleri,
 • – Konumu,
 • – Cephesi,
 • – İnşaat seviyesi,
 • – Muhitin ulaşımı,
 • – Bahçe ve otopark,
 • – İnşaat kalitesi,
 • – Yakındaki sosyal imkanlar,
 • – Civardaki benzer taşınmazların satış değerleri,
 • – Varsa havuz gibi dekoratif ve peyzaj değerleri,

İlk incelemede hesaba katılan unsurlar arasındadır. Tüm bu incelemeler not alınarak ilk aşama tamamlanır.

Aşama 2: Resmi Kayıt İncelemeleri

İkinci aşama satın almak istediğiniz taşınmazın resmi kayıtları ve varsa engelleri üzerine yapılır.

 • – Tapu kaydı,
 • – Tapu kaydı üzerinde satışa engel ve güçleştirici şerh olup olmadığı,
 • – Tapu üzerinde ipotek olup olmadığı,
 • – Tapu üzerinde satışı engelleyen veya güçleştiren bir beyan olup olmadığı,
 • – Belediye ve diğer kurumlardaki resmi imar ve proje durumu,
 • – Taşınmazın projesine uygunluğu,
 • – Taşınmaza ait herhangi bir olumsuz kayıt olup olmadığı,

İkinci aşamada detaylı olarak araştırılı ve tespit edilir.

Aşama 3: Değerleme ve Raporlama

Son aşama olan değerleme ve raporlama aşamasında, o ana dek elde edilen tüm veriler bir araya toplanır ve incelenir. Şayet satın almak istediğiniz taşınmaza ait herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediyse ekspertiz raporu olumlu olarak sonuçlandırılır. Eğer herhangi bir olumsuzluk tespit edildiyse, bilgilendirme amaçlı bir ekspertiz raporu olumsuzlukları açıklayacak şekilde hazırlanır ve sunulur. Her halükarda hazırlanan ekspertiz raporu ilgili bankaya sunulur. Bu aşamadan sonra banka kendi içerisinde bir değerlendirme aşamasına geçer.

Ekspertiz Nedir

Ekspertiz Nedir

Ekspertiz Raporu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi başvurunuzun ön onayının verilmesinin akabinde, eksper sizinle irtibata geçer ve takribi 4 iş günü içerisinde de eksper raporunuz hazırlanır.

Bir Evin Değerini Belirlemede Hangi Kriterler Öne Çıkar?

Yazımızın buraya kadar olan kısmında size eksperiz raporu hakkında detaylı bilgileri vermeye çalıştık.

Ekspertiz raporu hazırlanırken evinizin değerini artıracak hususların neler olduğuna da değinelim.

 • – Taşınmasın satın alınmasında değer takdiri çok önemlidir. Satın almak istediğiniz taşınmasın konumu, değeri belirlenirken öne çıkar. Örneğin, ulaşımın güç olduğu, merkezi noktalara uzak, toplu taşıma araçlarının pek sık geçmediği, etrafında günlük ihtiyaçların kolaylıkla karşılanabileceği iş yerlerinin az olduğu bir taşınmazın değeri, toplu taşımanın sıklıkla yapıldığı, merkezi noktalara yakın, etrafında, market, eczane, hastane gibi pek çok iş yeri ve hizmet binasının bulunduğu bir taşınmazın değerine göre daha düşüktür.
 • – Yine belirleyici bir unsur da taşınmazın veya konutun kullanım alanıdır. Evinizin sadece genel alanının büyüklüğü değil yanı zamanda genel alanın içerisindeki kullanılabilir alanda evinizin değerine katkı yapar.
 • – Eğer bir apartmanda ise taşınmazın bulunduğu kat da önemlidir.
 • – Taşınmazın cephesi, baktığı cephedeki genel görünüm gibi detaylar da belirleyicidir.
 • – Açık veya kapalı otopark imkânları, binanın veya yakın çevrenin sosyal olanakları, yeşil alanlar değer artıcı özelliklerdir.
 • – Binanızın yaşı, yapı ve inşa kalitesi de taşınmazın değerine etki eder.
Ekspertiz Raporu Yaptırmanın Alıcıya Bir Faydası Var mı?

Satın almak istediğiniz, daire, bina, konut ve benzeri taşınmazla ilgili tüm detayları öğrenebilmek için ekspertiz raporu yapılması şarttır. Yapılacak ekspertiz ile satın almak istediğiniz taşınmazın gerçek piyasa değerini öğrenmiş olursunuz. Böylelikle, satışa çıkan taşınmazın fiyatının piyasanın çok altında veya çok üstünde olması durumlarından haberdar olmuş olursunuz. Ayrıca resmi kayıtlarla ilgili detaylı araştırma da yapıldığı için, taşınmazın alımından sonra devri esnasında yaşanması muhtemel sıkıntılara karşı önlem alma şansınız da olur.

Ekspertiz Raporu Bankaya Gönderildikten Sonra Ne Olur?

Ekspertiz raporunuzun sonucuna göre kredi başvurusunda bulunduğunuz banka, kredi başvurunuzu reddeder veya işlemlerinize devam eder. Ekspertiz raporuna göre ortaya konulan değere istinaden belirlenen kredi tutarı için gerekli işlemler başlatılır. Siz de bankadan alacağınız ipotek evrakları ile tapuda gerekli işlemleri yaparsınız.

Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Ekspertiz ücretleri bankalara ve ekspertizi yapılan taşınmaza göre değişiklik gösterir. Ortalama 500 TL ile 3000 TL arası bir ekspertiz ücreti ödemeniz gerekebilir.

Ekspertiz Raporu Sadece Banka Kredisi İle Alınan Konutlar İçin mi Yapılır?

Ekspertiz raporu sadece banka kredi ile yapılan konutlar için başvurulan bir hizmet değildir. Tıpkı bir otomobil alırken, detaylı bir ekspertiz raporu aldığınız gibi, uzman bir firma vasıtası ile konut ekspertizi yaptırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz