Ekap Nedir? Ekap Kayıt İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Ekap (Elektronik Kamu Alımları Platformu), KİK tarafından hazırlanan ve internet üzerinden yönetilmesi sağlanabilen bir sistemdir. Ekap nedir? sorusunu yazımızın devamında daha detaylı inceleyelim.

Ekap nedir, avantajları nedir?

Ekap, KİK tarafından hazırlanmış bir sistemdir. Ülkemize 2010 yılında kazandırılmıştır. Sistemin amacı, kamu ihalelerinin daha rahat bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Eski düzende ihalelerin gerçekleşmesi ve sonuçlanması belirli bir zaman almaktaydı. Ayrıca eski sistem ihalelerde bir çok masraf da ortaya çıkmaktaydı. Ekap sayesinde hem zaman kaybından gem de maliyetten tasarruf edilmiş olundu. Bu tasarruf hem ihaleye giren firma adına hem de devlet adınadır.

Ekap sistemini kullanarak ihaleleri takip edip katılanlar büyük kolaylıklarla karşılaşmaktadır. Ekap sistemine üye olunduktan sonra bir firma ihaleye girmek istediği sektörü rahatlıkla seçip inceleme fırsatı bulmaktadır. Bunun yanı sıra ihale arama sisteminden almak istediği ihalenin hangi ilde gerçekleştiğini, ihalenin hangi kurum tarafından verildiğini, hangi tarihte verildiğini gibi bir çok ayrıntıyı inceleme imkanı bulmaktadır. Bu durumun firmalara verdiği avantaj ise çok olumludur. Çünkü bir firma Ekap sistemi sayesinde binlerce ihaleye katılabilme imkanı bulmaktadır. Bu imkan sayesinde firmasını büyütmek ve markasını daha geniş alanlarda tanıtmak için bir fırsat bulmaktadır.

Firmanın Ekap sistemindeki ihaleleri takip etmesi için gerek duyduğu sadece internete bağlı bir bilgisayar. Ekap ihaleleri listesini incelemek için herhangi bir programa da ihtiyaç duyulmamaktadır. Ekap resmi web sitesinden giriş yaptıktan sonra bütün ihaleleri takip etme ve inceleme fırsatı bulmuş olursunuz.

Günümüzde Ekap kullanımı oldukça artmış bir durumdadır. Her yıl binlerce ihale bu sistem içerisinde paylaşılmakta ve firmalar bu ihaleler sayesinde işlerini daha geniş alanlara taşıyabilmektedir. Sizlerde ihaleleri takip etmek ve detaylı incelemek için Ekap sistemine üye olabilirsiniz.

Ekap Kayıt İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Ekap kayıt için gerekli evraklar protokole teslim edilmesi gereken belgelerin tümüdür. EKAP, bilindiği gibi Elektronik Kamu Alım Platformu’nun kısaltımıdır. 2010 yılı itibari ile sisteme kayıt alınmaya başlanmış ve gerekli ihalelerin duyuruları da yayınlanmaya başlanmıştır. Kamu kuruluşlarında yayınlanan tüm ihale bilgileri EKAP üzerinden yayınlanmaktadır. İhale için gerekli tüm belgeler, işlemlerde duyuruların içerisinde yer alır.

Kayıt için gerekli belgelerin iki farklı türden hazırlanması gereklidir. Birincisi tüzel kişi, ikincisi ise gerçek kişilerin düzenleyeceği evraklardır. Eğer firmanız gerçek kişi ise; kayıtlı olunan ticaret, sanayi veya esnaf ve sanatkarlar odasından, ilgili mesleki odalardan kayıt olunan yılda alınmış protokol kaydı, hangi odaya kayıt oluşturulmuş ise bunu ispatlayan belgenin aslı veya noter ile onayı alınmış örneği, vekilin noter tasdikli imza beyannamesi, protokol vekil tarafından imzalanmışsa vekilden alından noter onaylı vekaletname. Tüzel kişi olması durumunda ise; gerçek kişi firmalarında olduğu gibi kayıtlı olunan ticaret ya da sanayi odalarından protokol kaydının oluşturulduğu sene de alınmış ve odaya kayıtlı olduğunu gösteren belgenin aslı ya da noterden tasdik edilmiş örneği, tüzel kişinin noterden alınmış imza sirküleri, protokolün vekil tarafından imzası varsa, vekil adına düzenlenmiş olan onaylı vekaletname, vekilin tasdikli imza beyannamesi.

Ekap kayıt için gerekli evraklar tamamladıktan sonra kayıt işleminizin onaylanması için gerekli yere teslimlerinin yapılması gereklidir. Kayıt işlemine evraklar teslim edilmeden önce muhakkak son olarak kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz