Ek Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Ek hesap, bir kredili mevduat hesabıdır. Banka müşterileri tarafından ve bankalar tarafından ek hesap olarak da söylenmektedir. Ek hesap denmesinin sebebi, bu hesap türünün vadesiz hesabınıza ek olarak açılmasıdır.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap vadesiz hesabınıza tanımlandıktan sonra, bankanın vereceği limit doğrultusunda kullanabileceğiniz artı bir nakit limiti bulunmaktadır. Bu sayede hesabınızda para olmadığı zamanlar da ek hesabınızı kullanarak nakit ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Vadesiz hesabınıza tanımlanan kredili mevduat hesabı yani ek hesap ile, nakit para çekebilir, eft, havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman limitinizi kullanarak faturalarınızı hesabınızdan nakit olarak ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda çek ödeme imkanınız da bulunmaktadır.

Ek hesap limitinden nakit kullandığınızda, kullandığınız nakit ve kullandığınız gün üzerinden faiz ödemek durumundasınız. Eğer ek hesap limitinizi kullanmışsanız, hesabınıza para yatırdığınızda otomatik olarak banka limitteki eksik tutarı ek hesaba aktarmaktadır.

Ek hesap nasıl açılır?

Çalıştığınız bankadan veya ilk defa çalışacağınız bankadan ek hesap açabilirsiniz. Ek hesap başvurusu yapmak için nüfus cüzdanı, gelir belgesi gerekmektedir. Banka bu belgeler ile hakkınızda gerekli kredi notu incelemeleri yapacaktır. Eğer kredi notu incelemelerinde herhangi bir sorun yoksa gelirinize uygun olarak ek hesap limitinizi tanımlayacaktır. Limit tanımlandıktan sonra limitinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz