EFT Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

Elektronik Fon Transferi olarak adlandırılan EFT, farklı banka hesapları arasında yapılan para transferi anlamına gelmektedir. Aynı banka içerisinde yapılan transfer işlemleri günün her saati, tatil, mesai saatlerine bakmaksızın anında gerçekleşebiliyor iken; EFT işlemlerinde belirli saatler göz önünde bulundurulmaktadır.

Farklı bankalar arasında yapılan bir işlem olduğu için EFT – EMKT Sistemi kullanılarak onay işlemi gerçekleşir ve iki hesap arasında işlem gerçekleşebilir.

EFT İşlemi Hangi Saatler Arasında Yapılır?

EFT sistemi, sabah 8:30 ile akşam 17:30 saatleri arasında gerçekleşiyor olup; bu saatler içerisinde yapılan hareketler direk hesaplara yansır.

Bu saatler arasında yapılan hareketlerde para transferi 5 ile 15 dakika arasındaki bir zaman içerisinde gerçekleşmiş olacaktır.
Eğer EFT işleminizi hafta sonuna girmeden önce yani Cuma günü yapıyor iseniz bankalar yoğun olacağından bu işlem yarım saat ile (30 dakika) 3 saat arasında da değişebilmektedir. Sabah saatlerinde yapılmaması, o işlemin bir sonraki güne, yani hafta sonuna dolayısı ile bir sonraki Pazartesi’ne aktarılmasına sebep olacaktır.

Hafta Sonu ve Tatillerde Yapılan EFT İşlemleri Ne Zaman Hesaba Geçer?

Cuma günleri saat 17:30 dan sonra yapılan EFT işlemleri hafta sonu tatiline girildiği için bir sonraki iş günü dolayısı ile Pazartesi gününe kalacaktır.

Bu nedenle Cuma günü içerisinde yapılan işlemlerde mesai saatlerinin bitiş saatine yakın bir zaman diliminde işlem yapmamanız önerilmektedir.
Bayram tatili gibi resmi tatil günlerinde yapılan EFT işlemleri de yine bir sonraki ilk iş gününe aktarılacaktır. Bu nedenle özellikle kurban bayramı gibi uzun süre tatilin olduğu zamanlarda eft işlemleri yapmamaya dikkat edilmelidir.

Yarım iş günü çalışılan zamanlarda ise saat öğlenden önce 11:00’a kadar EFT işleminizi tamamlamış olmanız önerilmektedir. Aksi halde yine işleminiz bir sonraki iş gününe aktarılacaktır.

Yine bu günlerde saat 10:50 gibi kritik saatlerde yapılan aktarım işlemleri iş yoğunluğu nedeni ile bir sonraki güne dolayısı ile ilk iş gününe aktarılabilir.

EFT işlemlerinizi yapmadan önce saat dilimlerine bakarak, sonraki güne aktarım riskini görmeniz halinde aktarım işleminizi bankaların ATMleri üzerinden yapmanız, attığınız parayı riske atmanızı engelleyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz