E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

E haciz, elektronik haczin kısaltımıdır. Bankaların borcu ödemeyen tüketiciler hakkında yaptığı işlem diyebiliriz. Bu e haczi kaldırmanın tek bir yöntemi bulunmaktadır. Haciz edilen dosyada yer alan bütün borçların ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde e haciz kalkmamaktadır.

E-Haciz nedir?

E-haciz, elektronik hacizdir. Teknoloji çağında olduğumuzdan dolayı elektronik ortamda da haciz gelmektedir. Bankaya borcu olan tüketicilerin elektronik ortamlarda maaş, fon, altın, hisse senedi ya da dövizi gibi tüketicilerin banka hesaplarında olan her şeye borcu olduğu bankalar tarafından haciz edebilmektedir. Maaşın %25’ini haciz edebilme hakkı bulunan bankalar, bu şekilde e-haciz ile haciz işlemlerini gerçekleştirmektedir.

E-Haciz Kimler Koyabilir?

E-haciz işlemi, tüketicilerin bankalara borcu olduğu zaman, vergi borçları olduğu zaman elektronik ortamda mülklerine haciz edilmesi olduğundan dolayı bu işlemi ancak buna yetkisi olanlar yapabilmektedir. Buna yetkisi olan kişiler ise, tüketicilerin borcu bulunduğu bankalar ve vergi daireleridir. Ancak bu işlemi yapmadan önce tüketicilere borcunu ödemesi ya da mülklerini göstererek borcuna karşılık olarak mülk vermesini 1 hafta öncesinden haber vermektedir. Tüketici karşılık vermez ise e-haciz gelmektedir.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Teknoloji gelişmesi ile beraber haciz işlemleri elektronik ortamlara da gelmektedir. Bu sayede tüketiciler aynı şekilde e-haciz sorgulamalarını elektronik ortamlarda yapabilmektedir. E-devlet, Türk vatandaş kimliği olan bütün herkesin yararlanabileceği bir sistemdir. Bu sayede e-haciz işlemlerini tüketiciler çok rahat bir şekilde e-devlet üzerinden öğrenebilmektedir. Bunun için e-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” yazmanız ya da https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-banka-hesaplarina-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama linke tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan ekranda Uygulamaya Git demeniz ve size kayıtlı olan araç ya da banka hesaplarını görebilecek ve bunlara e-haciz gelip gelmediğini öğrenebileceksiniz.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-haciz işlemi kaldırmanın tek yolu bulunmaktadır. Bunun tek yolu borcunuzu ödemektir. Hacizleri kaldırmak için borcunuzu ödemeniz durumunda otomatik olarak e-haciz mülklerinizden kalkacaktır. Kalkmaması durumunda gerekli yerlere dekontlar ile başvurmanız gerekecektir. Araç, konut ya da diğer borçlarınızdan ötürü e-haciz işlemi geldiyse ya borcunuzun tamamını ödemek zorundasınız. Ya da son çözüm olarak teminat göstermelisiniz. Aksi halde e-haciz borç bitene kalkmayacaktır. Bu durumlar ayrıca vergi dairesinde bulunan müdürlerin inisiyatifine bağlıdır.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.