E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Devletimizin sunduğu hizmetlerin pek çoğunu, internet ortamından da sağlamak mümkün. E-devlet sistemi sayesinde ikametgah ilmühaberinden, trafik cezası sorgulamasına kadar pek çok hizmet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir tık yakınına taşınmış durumda.

Siz de vatandaşlık hakkınız olan bu hizmetten faydalanmak, e-devlet sayesinde pek çok hizmete, kamu kurumlarına bizzat gitmeden ulaşmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.

E-devlet sistemi, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapılan bir sistem. Kimlik numaranızı biliyorsunuz ama şifreniz olmayabilir. Şifrenizi almak son derece basit. E-devlet şifrenizi almak için size en yakın PTT şubesine uğramanız ve 2 TL karşılığında önceden belirlenmiş ve siz başvurduğunuzda size özel olması için sisteme kayıt edilen şifrenizin bulunduğu kapalı, güvenli zarfı almanız yeterli.

Bilgisayar başına geçtikten sonra yapmanız gerekenler son derece basit. E-devlet kapısı, http://giris.turkiye.gov.tr adresine tıklayarak giriş sayfasına geçin. Bu kısımda e-devlet şifresi ile giriş sekmesinde T.C. kimlik numaranız ve PTT şubesinden almış olduğunuz zarfta bulunan şifrenizi ilgili alanlara girerek girişe basın.

İlk girişinizde sizden yeni bir şifre girmeniz istenecektir. Aklınızda kalacak bir şifre belirlemeyi unutmayın.

Artık siz de e-devlet üzerinden sunulan hizmetlere, dilediğiniz zaman, online olarak ulaşabilirsiniz.

Sisteme kaydoldunuz ama bir müddet sonra şifrenizi unuttunuz, bu durumda ne yapacaksınız?

Bunun için size sunulan ili seçenek var. İlki, bir PTT şubesine tekrar giderek bu kez 4 TL karşılığında yeni bir şifre zarfı satın almak.
İkinci çözüm ise bilgisayar başından kalkmanızı gerektirmiyor; ama bu çözümü kullanabilmeniz için daha evvel sisteme giriş yaptığınızda, profil bilgilerinizi düzenleyerek, geçerli ve size ait bir cep telefonu numarasını sisteme kayıt ettirmiş olmanız gerekiyor.
Eğer kayıtlı bir telefon numaranız varsa sonraki adımlar oldukça kolay.

• E-devlet giriş sayfasına gidin.
• Alt kısımda bulunan “şifremi unuttum” linkine tıklayın
• Şifre sıfırlama sayfasına yönlendirileceksiniz.
• Açılan sayfada istenilen kimlik bilgilerinizi, hangi kimlik belgeniz aldığınıza göre seçerek doldurun ve devama basın.
• Açılan ikinci sayfadaki doğum yeri ve tarihi gibi bilgileriniz doldurun ve devama basın.
• Yeni sayfada sizden sisteme kayıtlı olan telefon numaranızı girmeniz istenecektir. Numaranızı girerek “devam et”e basın.
• Sonraki sayfaya geçtiğinizde telefonunuza gelen güvenlik kodunu ilgili alana girin ve devam edin.
• Açılan bu sayfada bu kez unutmayacağınız, mümkün olduğu kadar uzun ve karmaşık bir şifre belirleyip onaylayın.
• Ve bitti… Artık yeni bir e-devlet şifreniz var.

E-devlet sistemini kullandıkça ve kurcaladıkça pek çok hizmeti keşfedeceksiniz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.