E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlet şifresi nasıl alınır? E devlet şifremi unuttum, nasıl alırım? gibi sorularınız için, haberimizin devamını okuyabilirsiniz.

E-Devlet sistemi vatandaşlara, bürokratik işlemlerini dijital ortamda çok daha hızlı ve kesintisiz olarak tek bir kanaldan yapabilmelerini sağlamaktadır. Herkesin mutlaka bir E-Devlet şifresi olmalıdır. Peki, E-Devlet Şifresi nasıl alınır? Daha önce alınmış fakat unutulmuş E-Devlet şifresini yenilemek için ne yapılmalıdır?

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet sisteminin vatandaşlara sunduğu online işlemlerden yararlanabilmek ve kişisel verilerin güvenle kullanılabilmesi için şifre, mobil imza ya da e-imza şartı bulunmaktadır.

E-Devlet Şifre Alma
İlk kez E-Devlet şifresi almak için, en yakın PTT Merkez Müdürlüğü veya şubesine giderek şifre başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru anında şifreniz belirlenip teslim edilmektedir.
Kişilerin şahsen başvuru yapması, başka birinin sizin adınıza şifre alarak adınıza işlem yapmak gibi kötü niyetli oluşumlarını engellemek, tam bir güvenlik oluşturmak içindir.
Yurt dışında bulunan vatandaşlar, E-Devlet şifresini elçilik ve konsolosluklardan aynı şekilde ücretsiz olarak temin edebilirler.

Mobil İmza
GSM İşletmeleri tarafından kişilere sunulan Mobil imza, dijital ortamlarda adeta bir şifre görevini görmektedir. Yasal olarak kişilere, elektronik ortamlarda güvenli şekilde işlem yapabilmesini sağlar. Mobil imza için operatörünüzün uyguladığı ücretlendirme ve tüm detaylar hakkında GSM kullanıcınızdan yardım ve bilgi alabilirsiniz.

E-İmza
Elektronik ortamdaki belgeleri imzalayarak kim olduğunu kesin ve net bir şekilde gösteren, bir tür güvenlik aracıdır. Islak imza ile eş değerdir. Bu imza için www.btk.gov.tr adresinden E-İmza sertifikası verme yetkisi olan kurumlara ulaşabilirsiniz. E-İmza aldığınızda, E-Devlet kapısında şifre olarak kullanabiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığı İle Giriş
Anlaşması bulunan müşterisi olduğunuz bankaların, online hizmet veren internet bankacılığına girdiğinizde, e-Devlet kapısı girişine ekstra şifre ihtiyacı duymadan giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresini Unutanlar Ne Yapmalı?

Alınan şifreyi kaybetme, unutma durumunda yeni şifre için www.türkiye.gov.tr adresinden “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak karşınıza gelen ekrana sizden istenen kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

Elektronik imza ya da Mobil imzanız varsa, şifrenizi unutsanız da bunlardan biri ile giriş yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek te, internet bankacılığı müşterisi olan kişiler, https://giriş.turkiye.gov.tr/Giriş/Banka-Giriş sayfasından giriş yaparak, E-Devlet şifresi olmadan giriş yapabilirler. Girdikten sonra yeni şifre oluşturmanızda da yarar var.

Şifre unutulması durumunda, bu bahsettiğimiz alternatif girişleri yapabilmek için, daha önce mutlaka kimlik doğrulama işlemlerinizi yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer bu doğrulama işleminizi yapmadıysanız tekrar yeni şifre için PTT Şubesine gitmeniz gerekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz