Dosya Masraflarını İade Eden Bankalar

Dosya masrafı nedir? Bankadan dosya masrafı nasıl geri alınır? Dosya masrafının iadesi mümkün mü? Dosya masrafı nasıl geri alınır? Dosya masrafı dilekçesi nasıl yazılır? Dosya masrafı hakkında merak ettiklerinizi giderecek yazımızı okuyarak siz de bankalardan dosya masraflarınızı geri alabilirsiniz.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, bankaların kredi kullandığınızda ve diğer bankacılık işlemleriniz esnasında sizden faiz ve kâr payı haricinde sadece kendi hesabına almış olduğu tüm masraf ve komisyonlar olarak tanımlanabilir.
Dosya masrafı kavramı 2014 yılına kadar hayli karmaşık bir durumdaydı. Çoğu banka keyfi uygulamalarla değişen oranlarda masraflar tahsil edebiliyordu. Ekim 2014 sonrasında ise bu duruma el atıldı ve o döneme kadar yapılan bu keyfi tahsilatlar pek çok banka müşterisine Tüketici Hakem Heyeti vasıtası ile iade edildi.

Dosya Masrafı Hala Var mı?

Yasal olarak, dosya masrafı şu anda bankalar tarafından kredi tahsis ücreti veya kredi kullandırma ücreti adı altında kredi tutarının binde beşi (%0,5) oranında tahsil edilmektedir.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Dosya masrafınızı geri alabilmek için;

  • – Kredi kullandığınız bankadan kullandığınız kredinin bilgilerin ait dekont alın. Bu dekontta dosya masrafının da bulunduğuna emin olun,
  • – Aldığınız dekont ile il veya ilçe Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe yazarak başvurun.

Başvuru sonucunuz sizde 1 ile 6 ay içerisinde bildirilir.

Dosya Masrafı Geri Alma Başvuru Olumlu Sonuçlandığında Ne Olur?

Burada birkaç ihtimal söz konusudur.

  • – İlki sizinle birlikte bankaya da dosya masrafının ödeneceğine dair karar iletildiği için banka tarafından aranmanız ve dosya masrafınızın varsa hesabınıza aktarılacağı yoksa banka şubesine gitmeniz durumunda ödeneceği şeklinde olacaktır.
  • – Bir diğer durumda ise banka sizi aramaz ya da bilgi vermez. Kendilerine herhangi bir tebliğin ulaşmadığını ilettiklerinde, siz kararı banka şubesine götürebilir ya da çağrı merkezinden alacağınız faks numarası ile ilgili birimlere iletebilirsiniz.
  • – Üçüncü durum ise biraz sıkıntılı olabilir. Tebliğin ardından banka iade yapmaz ve tüketici mahkemesine başvurabilir. Burada can sıkıcı olan husus, dava aleyhinize sonuçlanırsa mahkeme masraflarını da siz ödemek zorunda kalırsınız.

Her Dosya Masrafı Geri Alınabilir mi?

Dosya masrafını iade eden bankalar şeklinde bir daraltma yapmak yerine geri iade edilen dosya masrafları diye bir alan seçebiliriz. Çünkü dosya masraflarını iade edip etmemek bankanın kendi verebileceği bir karar değil. 2014 yılı sonunda dosya masraflarının geri alınmaya başlaması ile bir kısım banka o dönem müşterilerini kaybetmemek adına tüketici hakem heyetlerine başvuruya mahal bırakmadan şubeye başvurmaları durumunda dosya masraflarını iade etti.
2014 yılına kadar olan kredi işlemleriniz için alınan dosya masraflarının iadesi oldukça yüksek ihtimaldir 2014 yılından sonra ise bankalar da kendi tedbirlerini aldıkları ve alınan ücretler yasal dayanaklara bağlandığı için kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

Dosya Masrafı İade Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dosya masrafı iade dilekçesine Tüketici Hakem Heyeti veya internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, tüketici şikayetleri artık internet üzerinden de yapılabiliyor.

İnternetten Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

  • – https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi adresine gidin
  • – T.C. kimlik numarınız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın.
  • – Açılan sayfanın altında yer alan “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
  • – Yönlendirildiğiniz sayfada yeni şikayet başvurusu yapabilirsiniz, yarım kalan başvurularınız tamamlayabilirsiniz veya yapmış olduğunuz başvuruları takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz