Denizbank ATM Kartımı Yuttu

ATM’ler her ne kadar gelişmiş donanım ve yazılım teknolojilerine sahip olsalar da bazı durumlarda arıza yapabiliyorlar. Tabii ki ATM’lerin arıza yapmasının yanı sıra bizden kaynaklı sorunlardan dolayı da ATM’ler kartları yutabiliyor. Bankaların ortak yürüttükleri çalışma istatistiklere bakıldığında her 1000 kart yutulma olayının 900 yutulma sebebi bizden kaynaklanma. Peki biz ne yapıyoruz da ATM’ler kartları yutuyor? Sorun da orada zaten. Bir şey yapmıyoruz. Daha doğrusu yapmamız gereken şeyleri yapmıyoruz.

Denizbank ATM Neden Kart Yutar?

Denizbank da tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi ATM’lerde müşteri güvenliğini en üst seviyede tutmakta. Bunun için de hem yazılımsal hem de donanımsal yatırımlar yapan Denizbank, her ne kadar güvenlik üzerine çalışsa da müşteri memnuniyeti için de çalışmaktadır. Özellikle kart yutma vakalarını minimuma indirmek için günden güne ATM sistemlerinde güncellemeler yapan Denizbank, aldığı bazı önlemler yüzünden kart yutma olaylarını tamamen engelleyemiyor. Her ne kadar başlığımızın cevabını vermiş olsak da daha net olacak şekilde belirtelim. Denizbank ATM’lerinin kart yutma sebebi tamamen müşteri güvenliğini sağlamaktan kaynaklanıyor.

Denizbank ATM’lerinin Kart Yutmasını Nasıl Engelleriz?

Öncelikle belirtelim bunu tamamen engelleyemeyiz. Sadece gerçekleşme ihtimalini en düşük seviyeye düşürebiliriz. Neden mi? Çünkü hem bizim hem de Denizbank’ın alacağı bütün önlemlere rağmen neticesinde ATM’ler birer bilgisayarlar ve bilgisayarlar bozulurlar. Peki kart kaptırma riski olayını nasıl en düşük seviyeye düşürürüz? İlk yapılması gereken şey kart şifresinin kesinlikle ama kesinlikle 2 kereden fazla yanlış girmemek. Çünkü ATM’ler 3 kere yanlış girilen şifrelerden dolayı kartları anında yutuyorlar. Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli husus ise kartımızın mikro çipinin hiçbir şekilde zarar görmemiş olması gerekiyor. Zira ATM’lerin en çok kart yutma sebeplerinden birisi de bu; kart çipinin zarar görmesi. Şayet bunlara dikkat ederseniz Denizbank ATM’si dahil hiçbir ATM kartınızı yutmayacaktır. Hiç değilse sizden kaynaklı sebeplerle yutmayacaktır. Şayet makinenin yazılımında veya güç kaynağında bir problem olursa maalesef kartınızı yutacaktır. Bunun için dikkat etmeniz gereken hiçbir husus yok. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi ATM’lerin arıza yapmaları çok düşük ihtimal. Çünkü bankalar birkaç günde bir bakımlarını ve güncellemelerini yapmaktalar. Özellikle Denizbank bu duruma çok önem vermekte.

Denizbank ATM’si Kartımızı Yutunca Ne Yapmalıyız?

Diyelim ki sizden veya teknik sebepten kaynaklı kartınızı kaptırdınız. Bu durum karşısında önce sakinliğinizi korumalı ve kötü niyetli kişilere karşı kart güvenliğinizi sağlamalısınız. Çünkü bazen kötü niyetli kişiler ATM’lerin kart yerleştirme yerine tuzaklar kurarak sizin kartınızı alamamanızı ve bundan dolayı da makinenin yuttuğunu zannetmenizi sağlıyorlar. Peki güvenliği nasıl sağlarız? Çok basit. Şayet bir Denizbank şubesi ATM’sinden işlem yapıyorsanız hemen şubeye girip oradaki memurdan yardım istemelisiniz. Ama eğer ATM yanında şube yoksa o zaman ATM’nin başında hiç ayrılmamanız gerekiyor. ATM’nin başında iken Denizbank’ın 0850 222 0 800 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmeniz gerekiyor. Durumu bildirdiğiniz müşteri temsilcisi hemen kartınızı kullanıma kapatarak güvenliğinizi sağlayacak ve size de gereken bilgiyi verecektir.

ATM’nin Yuttuğu Kartımızı Nasıl Geri Alırız?

Maalesef kartınızı siz kendi çabalarınızla geri alamazsınız. Lakin şayet kartınızı Denizbank şube ATM’sinde kaptırdıysanız memurlar size yardım ederek ve kartınızı makineden çıkarıp geri verebilirler. Ama bunun da kesin garantisi yoktur. Çünkü eğer ATM kartınızı mikro çipi bozulduğu için veya teknik arıza olduğu için yuttuysa kartınızı geri alamazsınız. Eğer kartınızı şube ATM’sinde değil de herhangi bir ATM’de kaptırdıysanız tek yapabileceğiniz müşteri hizmetleri ile görüşüp kartınızı iptal ettirmek ve yeni kart siparişi vermek olacaktır. Çünkü hem kartınız Denizbank’ın sistemlerinde kullanıma kapatılacak hem de kartınızı ATM’den siz alamayacağınız için kartınız orada kalacaktır. Banka çalışanlarının gelip kartınızı ne zaman alacağı ise değişkenlik göstermektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz