Cumhuriyet Altını Nedir? Kaç Gramdır?

Yatırım altını denildiğinde ilk akla gelen türlerin başını çeken cumhuriyet altını, 22 ayardır ve para şeklinde olup kulpsuz olarak satılmaktadır. Tamamen yatırım amaçlı olmasından kaynaklı kulplu olarak satılmaz. Metal paralarda olduğu gibi bir yüzünde Atatürk bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise “Türkiye Cumhuriyeti” yazmaktadır. Yazının alt kısmında ise iki ayrı tarih yer almaktadır.

Cumhuriyet Altını Üzerindeki Tarih Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?

Cumhuriyet altını ön yüzünde iki ayrı tarih yazıyor. Bu tarih, genelde cumhuriyet altını için pek önem teşkil etmemekle birlikte dikkatte edilmiyor. İki ayrı rakamdan üstte olanı, Cumhuriyetin ilanının tarihidir (1923) ve değişmez. Her Cumhuriyet altını üzerinde 1923 rakamı yazar. Fakat altında yazan rakam ise farklıdır. Alta yazan rakam, o cumhuriyet altınının üretim yılı tarihini bildirmektedir. Fakat farklı bir anlatım uygulanmış. Örneğin 2015 yılında üretim olan bir cumhuriyet altını üzerinde 92 yazar. Peki 92 ile 2015 arasında nasıl bir bağ vardır? Yani hangi yıl üretildiğini nasıl anlayabilirsiniz oraya gelelim. Altta yazan rakamı 1923 ile toplandığında size üretim yılı tarihini verir.

1. Örnek: Cumhuriyet Altını Tarih Hesaplama: 1923 + 92 = 2015 Yılında Üretilmiştir.
2. Örnek: 1923 + 90 = 2013 Yılında Üretilmiştir.

Cumhuriyet Altını Kaç Gram?

En çok merak edilen konulardan bir diğeri ise cumhuriyet altınının kaç gram olduğudur. Cumhuriyet altını teraziye atıldığında 7.21 gram gelmektedir.

Cumhuriyet altını ata altın olarakta ifade edilmektedir. Bazen ata altın ve cumhuriyet altını farklı altınlarmış gibi ikisinin fiyatı ayrı ayrı soruluyor. Bu yanlıştır. Muhtemelen bunu soranlar, ziynet altın (tam altın) ile cumhuriyet altınını karıştırıyorlar. Eğer altın türleri hakkında net bilgi sahibi değilseniz ve doğru bilgi sahibi olmak istiyorsanız sitemizde “Yatırım Altınlarını Tanıyın” başlıklı yazı sizleri aydınlatacaktır.

Cumhuriyet Altını Neden Yatırım İçin Tavsiye Edilir?

Yatırım olarak en çok tavsiye edilen altın olmasındaki en büyük sebep, alış-satış fiyatı farkının düşük olması olarak görülüyor. Bunun yanında kulpsuz olması nedeniyle saklama kolaylığının sağlanması, çok fazla tercih edilmesi nedeniyle hızlı bir şekilde nakite dönüştürülebilme gibi nedenleride ekleyebiliriz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.