Çocuk Parası Nereden Alınır?

Sgk çocuk parası diğer adı ile doğum parası almak çok basit ve hızlı artık. Hükümetin yeni uygulamalarından bir tanesi olan çocuk parası halk dili ile doğum parası almak için belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Doğum parası ile çocuk parası şartları aynı olmakla beraber ülkemizde doğum yapmış her bayan, bir kereye mahsus doğum parası alacaktır. Çocuk sayısına göre bu miktar artacak !

Çocuk Parasını Nereden Alıyoruz

Çocuk parasını bağlı bulunduğunuz il veya ilçelerde hizmet veren PTT kurumlarından , TC numaranız ve kimlik kartınız dahilinde göstererek sadece anne adayları alabilmektedir. Yani baba gidip de çocuk parasını alamaz.

18 yaşını doldurmayan her çocuğun bu hak parasında payı olduğunu hatırlatalım. Buna göre ailelerin muhtaçlık durumuna göre öncelik verilmesi ve de eğitim ve sağlık masraflarının bir nebze de olsa giderilmesi için bu ödenekler ayrılmış.

Bize göre miktar çok az olmasına rağmen hiç yokken 600 TL ye kadar bir paranın gelmesi aileleri sevindireceğe benziyor. Bu 600 TL olayı şu şekilde eğer ki 1.çocuk sahibi iseniz 200 TL, 2.çocuk için 400 TL ve son 3.çocuk için tam 600 TL karşılıksız olarak veriliyor.

Çocuk parası yardımı için aileler bu haberin ardından bağlı bulunduğu il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, evrakları hazırlayıp teslim etmeleri gerekiyor. Evraklar da öyle aşırı bir evrak olmamakla beraber, hızlıca hazırlayabileceğiniz evraklardır.

Çocuk parasından yararlanmanız için çocuklarınızın 15 mayıs 2015 tarihinden sonraki doğumlar esas alınıyor. Yani benim çocuğum şuanda 5 tane ise ve yeni bir çocuğum bu tarihten sonra doğmuş ise toplamda 6 çocuk olacağı için 600 TL almaya hak kazanıyorum 🙂

Çocuk parası kaç kez alınır ?

Çocuk parasının amacını yukarıda yazmıştık . Hükümetin bu rolün amacı genç nüfusun yetişmesi içindir. Belki bilmiyorsunuz ama ülkemizdeki okur yazarlık oranı artığı için artık evlenen çiftler sadece 1 çocuk getiriyor hali ile eskisi gibi 8/10 çocuk gelmez. Bu durumu ve önümüzü gören hükümet , artık genç nüfusun oluşması için bir çok konuda destek planı ortaya çıkarmıştı. Bunlardan biri de çocuk parası idi. Bu parayı sadece bir kez alacağınızı belirtelim arkadaşlar.

Çocuk yardımı nereden alınmakta ?

Çocuk parası , çocuk yardımı veya doğum parası gibi yardımların tamamını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları karşılamakta ödemeler ise PTT kurumlarınca yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz