Çocuk Parası Ne Zaman Nereye Yatar?

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarına sağlamış olduğu sosyal desteklerden biri de doğum yardımıdır. Halk arasında çocuk parası olarak da bilinen doğum yardımında, önemli bir pozitif ayrımcılık yapılarak doğum yardımı doğrudan annenin hesabına yatırılmaktadır. Doğum yardımı, çocuk parası ile ilgili detayların tamamına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Kısaca özetlersek; “Doğum Yardımı” programı 15 Mayıs 2015 tarihi itibari ile, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda uygulanmaya konulmuştur. Doğum Yardımı programını yürürlüğe koyan hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında doğum yardımı yapılmaktadır.

Şimdi de doğum yardımına dair tüm ayrıntılı teker teker inceleyelim:

– Doğum yardımından herkes faydalanabilir mi?

Doğum yardımı, çocuk parasını alabilmeniz için en önemli şart Türk vatandaşı veya bir Mavi Kart sahibi olmanızdır. Ebeveynlerin her ikisinin yani anne ve babanın her ikisinin ya da en azından birinin Türk vatandaşı olması ya da Mavi Kartı bulunmazsa olmazsa olmaz şartlardan

– Doğum yardımını daha önce doğmuş çocuklarınız için de alabilir misiniz?

Doğum yardımından sadece 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için faydalanabilirsiniz. Belirtilen tarihten önce doğan çocuklarınız için başvursanız dahi doğum yardımı alamazsınız. Burada önceki yıllarda doğan çocuklarınız hakkında dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise, ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, yani yeni doğan çocuğunuzun kaçıncı çocuk olduğunun tespiti esnasında 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor olmasıdır.

– Doğum yardımına nasıl başvurmalısınız?

Doğumun akabinde ilk yapmanız gereken iş çocuğunuzu nüfusunuza kaydetmektir. Canlı doğumun gerçekleşmesinden sonra çocuğunuz Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) içerisine kayıt olduğunda başvuru yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini eksik bir şekilde doldurmanız, imzalamanız ve ardından bizzat giderek veya iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile bulunduğunuz ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmetler Merkezine iletmeniz gerekiyor.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Eğer bir kamu kurumu ya da kuruluşunda, hizmet alımı yoluyla işe alınmış bile olsanız, başvurunuzu mutlaka çalıştığınız kuruma yapmalısınız. Bu başvuruda kamu kurumu ya da kuruluşu içerisindeki statünüzün bir önemi yoktur.
Yurtdışında yaşıyor iseniz başvurunuzu Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapabilirsiniz. Yurtdışında yaşamanıza rağmen hali hazırda Türkiye’de iseniz siz de herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine yapabilirsiniz.

– Baba memur ve anne ev hanımı ise doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Siz ya da eşiniz fark etmeksizin, eşlerden birinin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olması durumunda da başvuru ilgili kamu kurum ve kuruluşuna yapılır. Yani baba kamu kurumu veya kuruluşunda çalışıyor anne de ev hanımı ise başvuru babanın çalıştığı kamu kurum veya kuruluşuna yapılır.

Çocuk Parası Ne Zaman Nereye Yatar?

Çocuk Parası Ne Zaman Nereye Yatar?

– Doğum yardımı ödemelerinizi ne zaman ve nereden alabilirsiniz?

Doğum yardımı başvurunuzu doğru bir şekilde yaptıktan ve başvurunuz Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildikten sonra sisteme kayıt tarihini takip eden ayın son haftasında, doğum yardımı annenin adına PTT şubelerine yatırılmaktadır.

– Evlatlık alınan çocuklarınız için doğum yardımı alabilir misiniz?

Eğer 15 Mayıs 2015 sonrasında doğmuş bir evlatlık çocuğunuz var ve daha evvel çocuğunuz için doğum yardımı alınmamışsa siz alabilirsiniz. Alınmış ise doğum yardımı alamazsınız fakat çocuk sıralamanıza evlatlık çocuğunuzun da etkisi olur.

– Doğum yardımı alabilmeniz için nikah şartı var mı?

Doğum yardımı kapsamında resmi nikâh şartı aranmamakla beraber Kimlik Paylaşım Sistemindeki bilgileriniz esas alınmaktadır.

– Doğum sonrası annenin vefatı halinde baba doğum yardımını alabilir mi?

Anne Türk vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi değilse veya doğum sonrası vefat etti ise baba doğum yardımı ödemesini alabilir.

– Henüz doğum yapmadan, hamileliğinizin son aylarda doğum yardımı başvurusunda bulunabilir misiniz?

Doğum yardımını alabilmeniz için canlı olarak çocuğunuzu dünyaya getirmiş ve KPS kaydını yaptırmış olmanız gerekmektedir. Yani hamile iken doğum yardımı alamazsınız.

– Doğum yardımı kapsamında ne kadar ödeme yapılmaktadır?

Birinci çocuk için 300 TL,
İkinci çocuk için 400 TL,
Üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL
tutarında, çocuk başına sadece bir defaya mahsus olarak doğum yardımı ödemesi alabilirsiniz.

Ama çalıştığınız kurum ile bir doğum yardımı sözleşmeniz varsa işlemler biraz daha farklı olmakta. Eğer kurumunuzun doğum yardımı olarak verdiği ödeme, devletin vermiş olduğu doğum yardımından az ise sadece aradaki farkı alabilirsiniz. Eğer kurumunuz doğum yardımı olarak devletin verdiği ödemeden fazlasını veriyorsa devletin verdiği doğum yardımından faydalanmazsınız.

– Doğum yardımının bir son başvuru tarihi var mı?

Doğum yardımı için her hangi bir geçerlilik süresi ve son başvuru tarihi bulunmamaktadır.

– İkiz çocuğu doğan anneler ne kadar doğum yardımı alırlar?

İkiz doğan çocuklar bir ve ikinci çocuk olarak hesaplanır ve size birinci çocuk ve ikinci çocuktan doğan doğum yardımı hakkınız aynı anda ödenir.

– Şartlı Gebelik Yardımı kapsamında doğum yardımı alanlar bu yardımdan faydalanabilir mi?

Şartlı Gebelik Yardımı almış ya da alacak olmanız doğum yardımı almanıza engel değildir.

– Doğum yardımına haciz konulabilir mi?

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve kesinlikle haczedilemez.

Doğum yardımı ile merak ettiğiniz diğer hususla ilgili Alo 183 – Sosyal Destek Hattı’nı arayabilir ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.