Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası, doğum yapan annelere devlet tarafından verilen doğum hediyesidir. Bunun için anneler doğum yardımı almak için devlete başvurmaları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine dilekçe yaparak başvurmaları gerekmektedir. Daha sonra devlet PTT aracılığı ile çocuk parası gönderir.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk parası, devlet tarafından 2015 yılında yürürlüğe girdiği için bu tarihten itibaren bütün doğum yapan Türk vatandaşı olan annelere verilmektedir. Bu sayede Türk vatandaşı olup doğum yapan anneler gerekli yerlere başvuru yaparak devlet tarafından doğum hediyesi olarak çocuk parası alırlar. Fakat 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için çocuk parası verilmemektedir. Bunun yanı sıra çocuk parasını sadece doğum yapmış Türk vatandaşlı anneler alırken, ancak hem anne hem de çocuk sağ ise alabilmektedir. Aksi halde alamamaktadır.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

Çocuk parası alabilmek için doğum yaptıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Yurtdışında yaşayanlar ise bulunduğu ülkedeki Türk konsolosluğuna gitmesi gerekmektedir. İsterseniz internet üzerinden başvuru formu ve dilekçesini indirerek yazabilir ve posta yolu ile gönderebilirsiniz. İsterseniz bulunduğunuz yerde bulunan bu müdürlüklerden birisine giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra ödemeler anında gelmediği gibi kontrol sürecinden geçmektedir. Bu süre ise yoğunluğa göre yaklaşık 2 ay kadar olabilmektedir. Ödemeniz PTT’ye gönderileceği için ödemenin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için müdürlüklere değil, PTT’ye gitmeniz gerekmektedir.

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası almak için devletin istediği bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları maddeler halinde yazalım.

• Doğum yapan kişinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
• Doğum gerçekleştikten sonra hem annenin hem de doğan bebeğin ya da bebeklerin sağ olması gerekmektedir.
• 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan annelerin bebekleri için çocuk parası verilir.
• Doğum yapan annenin evli olması gerekmektedir.
• Memur ya da işsiz fark etmez bütün doğum yapanlara verilir.

Şeklinde şartlar belirtilirken doğum parası alan anne daha sonra çocuklarını yetiştirirken de her ay belli bir süre boyunca her çocuk için çocuk parası almaktadır.

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Nereye Yapılır?

Çocuk parası sorgulama işlemi basit işlemler ile öğrenilebilmektedir. Bunlardan birincisi devletin parayı yatırdığı PTT, ikincisi e-devlet sistemi ve üçüncüsü ise ALO 170’dir. E-devlet sistemine girdiğiniz zaman Ödemeler kısmına gelerek çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde PTT’ye giderek de paranın yatıp yatmadığını öğrenebilir ve yattıysa hemen çekebilirsiniz. Bunlar haricinde ise ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını arayarak gerekli bilgileri alabilir, çocuk paranızı sorgulatabilir, gelip gelmediğini, ne zaman geleceğini de öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Kaç Günde Yatar?

Çocuk paralarının yatma tarihleri henüz kesin bir netlik oluşmazken, doğum yapan annelerin sadece gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra duruma göre birkaç gün içinde de gelebilir, haftalarda sürebilmektedir. Ancak en geç tarih yoğunluğa göre 2 ya da 3 ay kadar sürebilmektedir. Bu süreci takip etmek için e-devlet sistemini ya da PTT yakın ise PTT’ye giderek sorgulatarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı zamanlarda belirtilen koşullar sağlandıktan sonra ayın ilk günlerinde (1, 2, 3) çocuk parası yatmaktadır.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Çocuk parasını alan yeni doğum yapmış anne, memur ise farklı, çalışmıyor ise farklı miktarlarda her ay çocuk parası almaktadır. İlk önce devlet yeni doğum yapmış annelere doğum parası olarak ilk çocuğa 300, ikinci çocuğa 400, üçüncü çocuk ve üstüne 600 TL doğum parası hediyesi vermektedir. Daha sonra eşi çalışıyor ise maaşına ek olarak her ay çocuk başına 20 TL gibi ek ücretler ile maaşına eklenmektedir. Eğer bu eşin hanımı çalışmıyor ise ek olarak 213 TL, çalışıyor ise 226 TL para daha almaktadır. Çocuk paraları üst yaş sınırı 25 yaş olurken, bu yaştan önce eğer çocuk sigortalı olarak çalışmaya başlarsa çocuk parası kesilir. Bunun haricinde çocuk parası 25 yaşına ödenmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.