Çekilen Kredinin İptali Nasıl Yapılır?

Çekilen kredinin iptali nasıl yapılır? İptal olur mu acaba? Diye panik yapmayın. Çünkü elbette her ürün alışverişinde olduğu gibi, banka ile aranızda geçen bu alışverişinde geri dönüşü var.

Çekilen Kredinin İptali Nasıl Yapılır?

Çekilen kredinin iptali için hangi aşamada olduğumuz önemlidir. Yani sözleşmeler imzalanmadıysa, bankaya iptal etmek istediğinize dair bildirmeniz yeterli oluyor. Herhangi bir masraf ödemeden, kolaylıkla kredi iptali yapabiliyorsunuz. Ancak sözleşmeler imzalandı ve resmiyette dosyanız işleme alındı ise, telaşlanmayın yine sorun yok. Çünkü iptal etme hakkınız 14 gün boyunca devam ediyor.

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliğine istinaden, masrafsız bir şekilde, herhangi bir mazeret göstermeksizin çekilen kredinizden vazgeçmeniz için 14 gün cayma hakkınız bulunmaktadır.

Çekilen Kredinin İptali İçin Bilinmesi Gerekenler?

  1. Cayma hakkınız olan süre, sözleşme tarihi ile başlar.
  2. Cayma hakkı olarak size tanınan süreyi aşmış iseniz, kredi iptali için sizden kalan borcu tamamen ödemeniz istenir. Kredinizi İptal ettiğinizde, aldığınız anaparayı ve iptal edilen güne kadar geçen süre içerisinde işleyen faizi, 30 gün içinde bankaya geri ödemeniz gerekir. 30 günlük süre içerisinde geri ödeme yapmadığınızda çekilen krediden cayma talebiniz iptal edilir.
  3. Kredi çekerken yapılan dosya masrafı ve sigorta işlemleri için ödenen masraflar da yine aynı şekilde banka tarafından kullanılan kısım hesaplanarak, geri kalanını 1 hafta içinde size geri öder. Hesaplanan faiz ile birlikte, varsa diğer kurumlara ödenmiş masraflar dışında sizden kredi iptali için başka bir ödeme talebinde bulunamaz.
  4. Krediyi erken kapatma cezası sadece konut kredileri için geçerli olup taşıt ve ihtiyaç kredilerinde böyle bir cezai kesinti yapılamaz.
  5. Söz konusu eğer Konut Kredisi İptali ise, erken kapama cezası olarak hesaplanan ücreti de ödemeniz koşuluyla krediniz iptal edilebilir. Kalan anaparanın, vade süresi 36 aydan az ise %1, vadesi 36 aydan daha fazla olan tüketicilere ise %2 oranında ceza uygulanmaktadır. Bu belirlenen ücretin peşin olarak ödenmesi istenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz