Borsa Endeksi Nedir?

Borsa Endeksi, belirli bir zaman içinde belirli hisse senetlerinin farklı ağırlıklarıyla hesaplanan ortalama değeridir. Her ülke borsasının endeksi vardır ve piyasa katılımcıları tarafından mutlaka takip edilir. Hisse senedi endeksleri sektörel bazda olabileceği gibi, şirket büyüklüklerine göre de gruplara ayrılır. Borsa performansını veya sektörlerin performansını ölçmek ve takip etmek için kullanılır. Endekste yer alan hisse senetlerinin değerinin artıp azalması endeks değerini etkiler.

BIST içindeki başlıca hisse endeksler hangileridir?

Borsa İstanbul içerisindeki başlıca endeksler şunlardır; BIST100 , BIST30, BIST50 , XBANK, XUSIN.

BIST100; Borsa İstanbul’un en çok takip edilen gösterge endeksidir. Bu endeks, işlem hacmi en yüksek 100 şirketin hisse değerlerinin ağırlıklarına göre hesaplanmasıyla elde edilir. İşlem hacmi ve piyasa değeri açısından listeye giren ve çıkan şirketler 3’er aylık periyotlar ile tekrar belirlenir.

BIST30; Borsa İstanbul’daki en yüksek işlem hacmine sahip 30 şirketin hisse değerlerinin, ağırlıklarına göre hesaplanmasıyla elde edilir. BIST100’den sonra en çok takip edilen endekstir. BIST100 gibi 3 er aylık dönemlerde endekse giren ve çıkan şirketler belirlenir.

BIST50; Ulusal pazarda işlem gören şirketler, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları (kurumsal ürünler pazarından) arasından işlem hacimlerine göre seçilen 50 şirketin hisse senetleri değerlerinin ağırlıklı ortalamasına göre hesaplanan bir endekstir.

XBANK; Bankacılık endeksidir. En çok takip edilen sektörel hisse senedi endeksidir. BIST içerisindeki tüm bankaların fiyatlarının ağırlıklı ortalamalarıyla hesaplanmaktadır. Borsanın öncü göstergelerindendir. Örneğin bankacılık endeksi yükseldiğinde borsanın görece daha güçlü olduğu düşünülür. Eğer borsa yükseliyor ancak sadece bankalar yükseliyorsa , bu yükselişin genele yayılmadığı değerlendirmesi de yapılır.

XUSIN;Sanayi endeksidir. Borsa İstanbul içerisindeki sanayi şirketlerinin ağırlıklı ortalama değerlerine göre hesaplanır. Borsanın önemli itici gücüdür. Ülke sanayisinin içinde bulunduğu durumu yansıtır. XUSIN ve XBANK endeksi beraber yükseldiğinde , daha sağlıklı ve güçlü bir piyasadan bahsedilebilir.

Etiketler :

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.