Borsa Analizi Nasıl Yapılır?

Borsa analizi yapmadan yatırımcı borsada yatırım yapmaması gerekir. Mesela yatırımcı bir şirketin hisse senedine yatırım yapacaksa o şirketi araştırması ve o şirket hakkında iyi derecede bilgi toplaması gerekir. Şirketin ait olduğu sektör hakkında araştırmalar yapılmalı ve şirketin işlem grafiğini incelemek yatırımcıya yatırım yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi verir.

Borsa analizinde iki tür analiz vardır: Temel analiz ve teknik analiz

Borsa Temel Analiz

Piyasayı tanımak yatırım yapacak yatırımcı için avantajdır. Bunu yanında piyasadaki gelişmeleri takip etmeli ve bu gelişmeleri yorumlamaları gerekir. Ayrıca iyi bir piyasa takibi yapmalıdır. Bunlar iyi bir şekilde yapılmazsa kar edilecek durumlardan faydalanılamaz ve zarar edilir.
Piyasada oluşabilecek gelişmelerin nedenlerini bilmek ve buna göre piyasa takibi yapılmalıdır. Bu gelişmeleri önceden tahmin etmek kar lede edilecek durumlardan kar elde etmek, zara yaşanacak yatırımların önüne geçmektir. Temel analiz, yatırımcının yatırım kararı konusundaki en büyük faktördür. Yatırımcı bir mal almak istediğinde alma kararını malın değerine göre verir. borsada da yatırım araçlarından biri alınacağı zaman bu şekilde değerlendirilir.

Örneğin borsada bir hisse senedi almak gelecekte gelir elde etmek içindir. Bu nedenle yatırıma hisse senedinin bilgilerini iyi bir analiz yapıp tahmin etmesi gerekir.

Ekonomi, sektörel ve şirket ile ilgili gelişmeler bir hisse senedinin kazanç getirisinde değişkenlik sağlar. Bu unsurlara bakılarak ve değerlendirilerek alım-satım kararı alınmalıdır. Bu kararı vermeye yarayan borsa analiz türüne temel analiz denir. En basitinden temel analiz bir yatırım aracının piyasa fiyatı düşükse alım, üstünde ise satım emridir.

Temel analiz ekonominin farklı dönemlerde göstermiş olduğu eğilimler belirlenir. Sektörlerin bu eğilimlerden nasıl etkilenecekleri tahmin edilir. Basitçe temel analiz yapmak için yatırımcı genel olarak kuruluşlardan, profesyonel kişilerden aldıkları tavsiyelere göre hareket ederler. Temel analizi ekonomi, sektör ve şirket analizi olarak üç aşamada yapmalıyız

Borsa Teknik Analiz

Borsa analizinin diğeri ise teknik analizdir. Teknik analiz geçmişte oluşan fiyat hareketlerinin gelecekte oluşacağı tahminine dayanarak ileriye yönelik tahminin yapıldığı analiz türüdür. Fiyat ve zaman grafikleri teknik analiz incelemelerinde kullanılmaktadır. Bu grafikler geçmişte alıcı ve satıcıların fiyatlara gösterdiği tepkiyi gösterir fakat geleceği göstermez. Gelecek sadece teknik analiz araçları ile tahmin edilir.
Teknik analizler geçmişteki fiyat arz-talip oluşumlarının aynı koşullarda gelecekte tekrardan karşılaşılacağı üzerine kurulan teorilerden faydalanarak gelecekteki fiyatlar hakkında belirli sapmalar ile birlikte tahminde bulunmaktır.

Temel analizde ekonomik verileri incelemek gerekir. Teknik analizde ise bu gerekmez. Teknik analiz yapan birinin alanı değerli evrakın fiyatı, işlem hareketleri trendidir. Teknik analiz yapanlar şirketin yaptıklarına değil, şirketin hisse senetlerinin borsada göstermiş olduğu performans önemlidir. Teknik analiz araçları ; destek ve direnç kavramı ve trend olarak iki şekildedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz