Borç Transfer Kredisi Nedir?

Zaman zaman çeşitli ihtiyaçlarımız nedeniyle bankalardan kredi çekmek durumunda kalırız. Her banka farklı dönemlerde farklı vade süresi ve faiz oranı seçenekleri uyguladığı için kredileri farklı bankalardan çekmiş oluruz. Bu durumda her bankaya ait kredi borcumuzu ayrı ayrı takip etmemiz gerekir. Bu durumda da bazen ödemeyi atladığımız kredi taksitleri nedeniyle sıkıntı yaşarız.

Bunun haricinde bazen bankalar önceden çekmiş olduğumuz kredilerden daha düşük faiz oranına sahip kredi kampanyaları düzenlerler. Bu durumda da hem kredilerimizi bir bankada toplamak ve hem de daha az faiz ödemesi yapmak için tüm kredi borcumuzu tek bir bankada toplamak isteriz.
Bu tip durumlarda borç transfer kredisi gündeme gelmektedir.

Borç transferi kredisi nedir diye merak edenler için açıklama yapmak gerekirse farklı bir bankada veya birden çok bankada olan kredi borçlarınızı kapatmayı ve tek bir bankaya uygun faiz oranı ve vade seçenekleriyle borçlanmanızı sağlayan kredi türüne borç transfer kredisi denilmektedir.

Bu krediden faydalanmak için kredi taksitlerinizde 2 aydan uzun gecikme yaşanmamış olması ve kkb kredi limitinizin yeterli olması gerekmektedir.
İnternet üzerinde kredi karşılaştırma yapan sitelerden borç transfer kredisi hakkında bilgi alabilir ve kendinize en uygun borç transferi kredisi seçeneğini belirleyerek tüm kredi borçlarınızı tek bir bankada toplayabilirsiniz.

Borç transferi kredisi tüketici kredilerinde de tercih edilse de en çok konut kredilerinde kullanılmaktadır. Konut için çekilen kredilerin vadeleri uzun olduğundan zaman içerisinde daha düşük faizle konut kredisi veren bankaların kampanyalarından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız borç transferi kredisi ile bir bankaya olan konut kredisi borcunu başka bir bankaya transfer etmektedirler. Bu durumda faiz oranlarında yaşanan düşüş nedeniyle konut kredisi için ödenecek faiz tutarı toplamda 5 ila 10 bin Türk Lirası arasındaki tutarlarda azalmaktadır.

Bu da vatandaşlarımızın evlerini o kadar tutarda daha düşük bedelle almış olmaları anlamına gelmektedir.
Borç transferi kredisi başvurularında dikkat edilmesi gereken husus transfer öncesi ödediğiniz kredi tutarı ile transfer sonrasında ödeyeceğiniz kredi tutarı toplamının ilk çektiğiniz kredi tutarından daha yüksek olmamasıdır. Aksi takdirde borç transferi kredisinin tüketiciye olumlu bir etkisi olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz