Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Türkiye de kredi ve kredi kartı problemleri yüzünden hakkında idari ve kanuni takip başlatılan, daha sonra borçlarını sıfırlamasına rağmen yeni kredi, kredi kartı başvurusu onaylanmayan kişi sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Kredi notu düşük olanlara ne yazık ki bankalar hoşgörü göstermiyor ve güvenmiyor. Bankalara kredi başvurusu yapan ve tekrar kredi kartı kullanmak isteyen kişiler kredi notundan dolayı çok kısa bir süre içerisinde red cevabı alıyor. Kredi notu mağdurlarının durumuna çözüm üretmek amacıyla geliştirilen sistem, artık kredi notu düşük olanlara da bloke teminatlı kredi kartı veriyor. Peki, bloke teminatlı kredi kartı nedir ve nasıl çalışır? Gelin birlikte bloke öğrenelim.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı’nın Bilinmeyenleri

  • Evet, kıymetli okurlar, aslında bloke teminatlı kredi kartının diğer kredi kartlarından pek farklı bulunmamaktadır.
  • Bloke teminatlı kredi kartının da harcadığınız kadar kart ücreti, taksitli alışveriş fırsatı ve harcadıkça puan kazandıran özelliği bulunmaktadır.
  • Bloke teminatlı kredi kartının, normal kredi kartından tek farkı bankaların müşterileriyle kurduğu borç ve alacak ilişkisini mevduat blokesi adı altında güvence altına alması ve borcunu ödeyemeyen müşterilerin kartını bloke etmesidir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Çalışmaktadır?

  • Bloke teminatlı kredi kartı için öncelikle vadeli mevduat hesabı açmanız gerekmektedir. Banka talep ederse vadeli mevduat hesabınız 1 seneye kadar uzayabilir. Bu durum bankanın kararına kalmıştır.
  • Banka açılan mevduata daha sonra bloke koymaktadır. Vade sonunda faiz anaparaya eklenerek vadenin yenilenmesini sağlamaktadır. Ancak altı çizilmesi gereken nota, mevduat sahibinin bu paraya el sürememesidir.
  • Tüm bunların karşılığında banka müşterisine, vadeli mevduat hesabında bulunan para tutarının yarısıyla tamamını geçmeyecek şekilde limitli bir kredi kartı sunar.
  • Size verilen kredi kartıyla ilgili olan ödemelerinizi aksatmadığınız taktirde, paranız vadeli mevduat hesabında banka tarafından değerlendirilmeye devam eder. Siz de kredi kartınızı limiti aşmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • Size tahsis edilen kredi kartı diğer tüm kredi kartları gibi Kredi Kayıt Bürosunda ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi veri tabanında görünmektedir. Eğer ödemelerinizde herhangi bir gecikme yaşanmazsa, kredi siciliniz de herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz