Blockchain Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Blockchain, bloklar adı verilen sürekli büyüyen düzenli kayıtların listesini tutan dağıtılmış bir veritabanıdır. Bu bloklar kriptografi kullanılarak bağlanır. Her blok, önceki bloğun şifreleme karmasını, zaman damgasını ve işlem verilerini içerir. Bir blockchain, birçok bilgisayardaki işlemleri kaydetmek için kullanılan merkezi olmayan, dağıtılmış ve genel bir dijital defterdir, böylece kayıt sonraki tüm blokların değiştirilmesi ve ağın konsensüsü olmadan geriye dönük olarak değiştirilemez.

Blockchain Nedir

Blockchain hala Bitcoin gibi kripto para birimleri için işlemlerin kaydedilmesi ve saklanmasında kullanılmak üzere sınırlı olsa da, blockchain teknolojisi savunucuları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere blockchain için başka kullanımlar geliştiriyor ve test ediyor;

Ödeme işleme ve para transferleri için blockchain: Bir blockchain üzerinden işlenen işlemler saniyeler içinde çözülebilir ve bankacılık transfer ücretlerini azaltabilir.

Tedarik zincirlerinin izlenmesi için blok zincir: Blockchain kullanarak, işletmeler tedarik zincirlerindeki verimsizlikleri hızlı bir şekilde tespit edebilir, ayrıca öğeleri gerçek zamanlı olarak bulabilir ve ürünlerin üreticilerden perakendecilere seyahat ederken kalite kontrol perspektifinden nasıl performans gösterdiğini görebilirler.

Dijital kimlikler için blockchain: Microsoft, kullanıcıların dijital kimliklerini kontrol etmelerine yardımcı olmak ve aynı zamanda kullanıcılara bu verilere kimin eriştiğini kontrol etmesine yardımcı olmak için blockchain teknolojisini deniyor.

Veri paylaşımı için blockchain: Blockchain, kurumsal verileri endüstriler arasında güvenli bir şekilde saklamak ve taşımak için bir aracı görevi görebilir.

Telif hakkı ve telif hakkı koruması için blockchain: Blockchain, sanatçıların müzik haklarını korumalarını sağlayan ve müzisyenlere şeffaf ve gerçek zamanlı telif hakkı dağıtımları sağlayan merkezi olmayan bir veritabanı oluşturmak için kullanılabilir. Blockchain açık kaynak geliştiriciler için de aynısını yapabilir.

Nesnelerin İnterneti ağ yönetimi için Blockchain: Blockchain, “kablosuz bir ağa bağlı cihazları tanımlamak, bu cihazların etkinliğini izlemek ve bu cihazların ne kadar güvenilir olduğunu belirlemek” ve “ağa eklenen yeni cihazların güvenilirliğini otomatik olarak değerlendirmek için IoT ağlarının düzenleyicisi olabilir.

Sağlık için blockchain: Blockchain, sağlık hizmetlerinde de önemli bir rol oynayabilir: “Sağlık hizmeti ödeyenler ve sağlayıcıları, yasal uyumluluğu korurken klinik çalışma verilerini ve elektronik tıbbi kayıtları yönetmek için blockchain kullanıyorlar.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz